• انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۲۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8960
پرینت

فعالان مدنی از حرکت “خان ولی عادل” حمایت کردند

برخی از فعالان مدنی در کابل از حرکت خان ولی عادل حمایت کردند و او را “طاغوت شکن قرن ۲۱” خواندند.

خان ولی عادل جوانی که از ۶ سال به این سو در برابر فرهنگ بد دادن ایستاد‌گی کرده و برای محو این فرهنگ خیمه تحصن را در کابل برپا کرده است.

امروز شنبه نیز شماری از فعالان‌مدنی در همایشی تحت عنوان “فریاد علیه محرومیت دختران روستایی از تعلیم” و حمایت از ولی خان عادل برگزار کردند.

ترنم سعیدی فعال‌مدنی، خان ولی عادل را فریاد زنان خاموش عنوان کرد و گفت: دولت باید از خواست‌های خان ولی عادل حمایت و رسیدگی کند.

خانم سعیدی با بیان اینکه فعالان مدنی از حرکت عادل حمایت می‌کند، افزود: اگر دولت به خواست‌های ما توجه نکند، ما به گردهمایی‌های گسترده اقدام خواهیم کرد.

وی کمیسیون حقوق بشر را “کر” خطاب کرد و تصریح کرد: کمیسیون حقوق بشر منحیث نهاد مدافع حقوق بشر تا کنون هیچ اقدامی در مورد بد دادن نکرده است.

این فعال مدنی از دولت خواست تا شریعت اسلامی را تطبیق و در برابر بد دادن اقدام نماید.

همچنین شریف الله ویاند، دگر فعال مدنی که در این همایش حضور داشت، گفت: بدون زنان تغییر امکان‌پذیر نیست و باید از حقوق آنها دفاع شود.

وی با بیان اینکه روسم و رواج‌های ناپسند همچنان ادامه دارد ابراز کرد: همه ما باید در برابر رسم و رواج‌های ناپسند که در تقابل با دین اسلام قرار دارد مبارزه کنیم.

در همین حال خان ولی عادل نیز گفت: من از خانواده‌ام می‌خواهم از گرفتن و دادن دختران در بد خود داری کند.

عادل با بیان اینکه خانواده‌ام نباید خواهرانم را به فروش برساند تصریح کرد: از شورای علماء و وزارت حج و اوقاف می‌خواهم که برای ما اطمینان بدهد که بعد از این هیچ عالم دین حق بستن نکاح دخترانی را ندارد که در بد داده می‌شود.

وی در اخیر سخنانش از دولت وحدت‌ملی خواست تا از عرف و عنعنات ناپسند حمایت نکرده و برای نابودی آن تلاش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *