• انتشار: 28 جولای 2019
  • ساعت: 11:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36339
پرینت

۸۰ زندانی افغانی از تاجیکستان به افغانستان منتقل شدند

درخواست انتقال این زندانیان حدود دو ماه پیش (۲۸ ثور) در دیدار صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه‌ی کشور با امام علی رحمان، مطرح شده بوده است.

وزارت امور خارجه‌ی کشور می‌گوید ۸۰ شهروند افغانی که در تاجکستان زندانی بودند، امروز (یک‌شنبه، ۶ اسد) برای ادامه‌ی محکومیت‌شان به افغانستان انتقال داده شده‌اند.

صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه به روزنامه اطلاعات روز گفت که انتقال تمامی این زندانیان به رضایت‌شان صورت گرفته است.

به گفته‌ی آقای احمدی، درخواست انتقال این زندانیان حدود دو ماه پیش ۲۸ ثور  در دیدار صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه‌ی کشور با امام علی رحمان، رییس‌جمهوری تاجکستان از سوی افغانستان مطرح شده بوده است.

او افزود آقای ربانی در این دیدار که در حاشیه‌ی هفتمین نشست وزیران خارجه‌ی آسیای مرکزی به علاوه‌ی جاپان برگزار شده بود، خواستار اجرایی‌شدن موافقت‌نامه‌ی استرداد مجرمین میان دو کشور و انتقال زندانیان شده بود.

همچنان سخن‌گوی وزارت خارجه افزود این درخواست با استقبال جانب تاجکستان روبه‌رو شده بوده است.

تاجکستان پیش ازاین نیز شماری از زندانیان افغان را به افغانستان مسترد کرده است. در این اعلامیه، آمار مشخصی از تعداد زندانیان افغان در تاجکستان ارایه نشده است.

هفتمین نشست سالانه‌ی وزیران خارجه‌ی کشورهای جاپان، ازبکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و ترکمنستان در ۲۸ ثور در شهر دوشنبه، پایتخت تاجکستان برگزار شده بود.

وزرای خارجه‌ی این کشور در پی افزایش حضور اقتصادی چین در منطقه از سال ۲۰۰۴ میلادی هر سال نشست مشترک برگزار می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *