• انتشار: 28 ژانویه 2017
  • ساعت: 12:27
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18063
پرینت

۷۰۰ هزار مهاجر افغان سال گذشته میلادی از پاکستان عودت کردند

صندوق بین المللی پول گفته است که سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر افغانستانی از پاکستان به کشورشان عودت کرده اند.

صندوق بین المللی پول مستقر در واشنگتن روز گذشته (جمعه) در گزارشی گفت که روند عودت مهاجران افغانستانی هم اکنون به مانند یک سیل تبدیل شده است. “این روند عودت مهاجران بشدت به ظرفیت دولت برای پذیرش مهاجران بیشتر لطمه وارد می کند؛ دولتی که هم اکنون نیز با مشکلاتی از قبیل نرخ بالای بیکاری و افزایش بیجاشدگان داخلی دست و پنجه نرم می کند.”

گزارش می نویسد “بیشتر مهاجران از پاکستان به افغانستان باز می گردند که اغلب غیردواطلبانه نیز صورت می گیرد. همچنین شماری نیز از ایران و تعداد بسیار کمتری نیز از اروپا بازمی گردند.”

آمار آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد نشان می دهد که مهاجران افغانستان پس از مهاجران سوریه ای بزرگترین گروه مهاجران را در دنیا تشکیل می دهند.

صندوق بین المللی پول از جامعه جهانی خواسته است تا نقش برجسته تری برای تامین حمایت های مالی و بشردوستانه به افغانستان ایفا کند، تا از وقوع یک بحران و وارد شدن آسیب بیشتر به دولت افغانستان جلوگیری بعمل آید. دولتی که هم اکنون با چالش های فراوان امنیتی و اجتماعی مواجه است.

گزارش به نقل از تحلیلگران می افزاید که احتمالا تا دو و نیم میلیون مهاجر دیگر طی ۱۸ ماه آینده به افغانستان باز می گردند، که تقریبا ۱۰ فیصد به جمعیت افغانستان اضافه می کنند.”

همچنین گزارش می گوید این مهاجران در حال بازگشت به کشوری هستند که هم اکنون با درگیری، ناامنی و فقر گسترده مواجه است.

براساس گزارش، بسیاری از این مهاجران کارگران ساده اند که در بخش اقتصاد غیر رسمی پاکستان کار کرده اند، و پس انداز محدودی نیز داشته اند؛ و یا اینکه تجارت های کوچکی داشته اند و هم اکنون مجبور به فروش تجارت شان به قیمت بسیار اندک هستند. “یک اتفاق معمول برای مهاجرانی که به افغانستان باز می گردند، این است که با ریسک فقر بالایی مواجه خواهند شد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *