• انتشار: 20 اکتبر 2016
  • ساعت: 15:29
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 14565
پرینت
وزیر زراعت:

۷۰ هزار بچه ماهی نسلی در بند سلمای هرات و فارم قرغه کابل رها می شود

وزیر زراعت و آبیاری کشور می گوید که تا دو هفته دیگر ۵۰ هزار بچه ماهی نسلی در بند سلمای هرات و ۲۰ هزار بچه ماهی نسلی دیگر در فارم بند قرغه کابل رها می گردد.

اسدالله ضمیر وزیر زراعت و آبیاری کشور روز گذشته در هفدهمین نمایشگاه محصولات زراعتی بین المللی کابل که به منظور تجلیل از روز جهانی زنان روستایی در کابل برگزار شده بود، اشتراک کرد.

در این نمایشگاه که در منطقه «بادام باغ» شهر کابل برگزار شده بود، آقای ضمیر گفت که زراعت افغانستان در سال جاری، سالی پر ثمر و بادستاورد داشته است، و برنامه های انکشافی نیز به ولایات و ولسوالی های رسیده که تا پیش از این از کانون توجه دور مانده بودند.

وی گفت که در جریان سال جاری در بخش آبیاری در شورای عالی اقتصادی ۱۱۰ پروژه آبیاری منظور گردید، و در پهلوی آن ۹۰ پروژه از برنامه های آبیاری آماده گردید که مجموعا امسال ۲۰۰ پروژه آبیاری آغاز به کار کرد که تاکنون کار ۳۱ پروژه آن تکمیل شده و کار بر سایر پروژه ها همچنان در جریان است.

اسدالله ضمیر افزود با آغاز پروژه های یاد شده تقریبا ۹۲۰۰ فرصت شغلی ایجاد شد و نزدیک به ۲۳۲ هزار نفر نیز از این خدمات بهره مند می شوند.

وی گفت که علاوه بر این، در حدود ۶۳۰ حوض آبیاری ایجاد شده است که برای باغداران در قسمت رفع مشکل آب کمک می کند.

او همچنین در زمینه رشد باغداری در کشور گفت “ما در کمپاین بهاری ۲۴۸۰۰ جریب باغات جدید را احداث نمودیم و در کمپاین خزانی ۸ هزار جریب باغ دیگر را احداث خواهیم کرد که امسال مجموعا ۳۲ هزار ۸۰۰ جریب باغات جدید در کشور احداث می شود.”

وزیر زراعت و آبیاری همچنین از یک سیستم جدید باغداری و نهال های اصلاح شده سخن گفت که به طی دو سال گذشته به آزمایش گرفته شده و به نام «باغ های متراکم» یاد می گردد.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش گفت “در بخش زعفران نیز امسال توانستیم ۱۱۵۰ هکتار زمین را در ۳۰ ولایت کشور تحت کشت قرار دهیم و در مجموع ۳۰۰ تن پیاز زعفران نیز برای دهاقین توزیع شده است و ۹۵۰ تن که شامل زنان نیز می شوند، در این بخش آموزش دیده اند.”

اسدالله ضمیر در خصوص توجه به زنان روستایی گفت که در سال جاری ۳۸ هزار خانم از برنامه های باغچه های خانگی مستفید شده اند و بر علاوه برای ۱۲۶۰۰ فامیل فارم های مرغداری کوچک ایجاد شده است.

وی گفت که تا دو هفته دیگر در حدود ۵۰ هزار بچه ماهی نسلی در بند سلما و ۲۰ هزار بچه ماهی دیگر در فارم قرغه رها خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *