• انتشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۵۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32313
پرینت

۵۴ در صد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند

توبی لنزر، معاون هیئت نمایندگی ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز چهارشنبه گفت ۱۳.۵ میلیون افغانستانی زیر خط فقر زندگی کرده و برای زنده ماندن تلاش می کنند.

به گزارش رها، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ۱۳.۵ میلیون نفر در افغانستان با عدم مصئونیت جدی غذایی مواجه اند. به گفته معاون یوناما، زندگی برای بسیاری از این افغانستانی‌ها چیزی جز تلاش برای زنده ماندن نیست.

توبی لنزر، معاون هیئت نمایندگی ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز چهارشنبه گفت که از میان این ۱۳.۵ میلیون افغانستانی‌،‌ بسیاری آن‌ها مجبورند که با یک وعده غذایی در شبانه روز قناعت کنند.

لنزر گفت که درجه بندی ملل متحد نشان می‌دهد که ۱۰ میلیون افغانستانی در کته‌گوری سوم عدم مصئونیت غذایی به سر می‌برند و ۳.۶ میلیون تن دیگر در رده چهارم عدم مصونیت غذایی قرار دارند که یک گام از قحطی فاصله دارد. به صورت تقریبی حدود ۳۴ میلیون نفر در افغانستان زندگی می‌کنند.

ملل متحد عدم مصئونیت غذایی یا کمبود به مواد غذایی را به پنج کته‌گوری بخش‌بندی کرده است که درجه پنجم آن به مفهوم شروع قحطی است.

سازمان جهانی غذا سال گذشته حدود ۵.۵ میلیون افغانستانی نیازمند را مورد حمایت قرار داد و امسال در نظر دارد به ۴.۵ میلیون نفر دیگر کمک رسانی کند.

سازمان ملل متحد برای رسیدن به این هدف خواستار کمک ۶۱۲ میلیون دالری شده است. لنزر از کشورهای کمک دهنده خواست که به زودی کمک کنند. به گفته لنزر، اختصاص دادن دیر وقت کمک‌ها رسیدگی به نیازمندان را مشکل‌تر می‌سازد و در بدترین صورت، ممکن است باعث جان دادن مردم نیازمند گردد.

معاون یوناما هشدار داد که حتی اگر منازعه افغانستان در سال جاری به پایان برسد، چالش‌هایی که این کشور با آن مواجه است، به زودی رفع نخواهند شد.

او با اشاره به مشکل فقر گفت: «وقتی صلح حاکم گردد، بحران حقیقی شروع می شود.»

به گفته لنزر، حدود ۵۴ درصد جمعیت افغانستان در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. او گفت: «افغان‌ها زندگی نمی‌کنند، [بلکه] در تقلای نجات و زنده ماندن اند.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *