• انتشار: ۶ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۲۱
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30093
پرینت

۵۰۰۰ نفر از اتباع افغانستان در زندانهای ایران به سر می برند

به گفته وزیر دادگستری ایران، حدود ۵ هزار زندانی افغانستانی در زندان‌های این کشور به سر می‌برند و در مقابل، ۲۲ زندانی از اتباع ایران در زندان‌های افغانستان حضور دارند.

به گزارش رها، وزیر دادگستری ایران و عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه افغانستان که به تهران سفر کرده است، یک تفاهم‌نامه همکاری‌های قضایی را بین دو کشور امضا کردند.
علی رضا آوایی، وزیر دادگستری ایران روز گذشته در دیدار با عبدالبصیر انور وزیر عدلیه کشورما گفته است که ۵ هزار شهروند افغانستانی در ایران زندانی هستند. وی افزوده است که ۲۲ شهروند ایرانی نیز در زندان‌های افغانستان به سر می‌برند.
بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی این افراد به اتهام جرایم مختلف از جمله جرایم مرتبط با مواد مخدر در این کشور زندانی اند.
وزیر دادگستری ایران همچنان گفته است که شماری از خانواده‌های زندانیان افغانستانی خواستار انتقال این افراد به زندان‌های افغانستان شده‌اند.
آقای آوایی، با اشاره به اجرایی شدن موافقت‌نامه تبادله زندانیان میان دو کشور تأکید کرد که برای حل این مشکل نیاز به همکاری بیشتر داریم.
افغانستان و ایران موافقت‌نامه تبادله زندانیان دو کشور را در سال ۱۳۸۵ امضا کرد. بر اساس این موافقت‌نامه، زندانیان دو کشور می‌توانند به تقاضای خود یا خانواده های‌شان، مدت زمان باقی مانده حبس‌شان را در کشور خود سپری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *