• انتشار: ۱۲ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۹:۲۳
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 27943
پرینت
گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان:

۵۰۰ غیرنظامی افغان طی ماه آپریل کشته و یا زخمی شدند

گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان در گزارشی تازه گفته است که در حدود ۵۰۰ غیرنظامی افغان طی ماه آپریل در جریان درگیری ها کشته و یا زخمی شده اند.

گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان امروز (چهارشنبه) در گزارشی گفته است که تنها در ماه آپریل سال جاری میلادی (۱۲ حمل الی ۱۱ ثور) در حدود ۵۰۰ غیرنظامی افغان در جریان درگیری های مختلف کشته و یا زخمی شده اند.

این گروه در این گزارش می نویسد که طی این مدت ۱۸۸ غیرنظامی افغان جان خود را از دست داده و ۳۰۶ تن دیگر زخمی شده اند.

براساس این گزارش، این تلفات تنها در ۲۳ ولایت از ۳۴ ولایت کشور به ثبت رسیده است.

گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان تصریح می کند که بیشترین این تلفات بخاطر وقوع یک حمله تروریستی مرگبار در منطقه دشت برچی شهر کابل بوقوع پیوسته است.

یک مهاجم انتحاری یکشنبه هفته گذشته خود را در یک مرکز ثبت نام رای دهندگان در منطقه مهتاب قلعه دشت برچی منفجر کرد که دست کم ۷۰ تن به شمول ۲۲ زن و ۸ کودک جان خود را از دست داده و ۱۲۰ تن دیگر به شمول ۵۲ زن و ۱۷ کودک زخمی شدند.

همچنین در روز سیزدهم حمل نیز به دنبال یک حمله هوایی نیروی هوایی افغان بر علیه یک موضع گروه طالبان در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز نیز شمار زیادی از غیرنظامیان جان خود را از دست داده و یا زخمی شدند.

این حمله یک مدرسه دینی را هدف قرار داد که شماری از دانش آموزان آن مدرسه در جریان مراسم فراغت حضور داشتند.

چندین عضو گروه طالبان نیز در این حمله هوایی کشته و یا زخمی شدند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی می نویسد که در این حمله ۵۰ غیرنظامی به شمول ۲۰ کودک جان خود را از دست داده و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

این گروه همچنین می افزاید: «از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان همچنان در حال افزایش است. در ماه آپریل در حدود ۵۰۰ غیرنظامی کشته و یا زخمی شدند، در حالیکه در ماه قبل از آن، این رقم ۴۴۳ تن بود.»

گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان در پایان گزارش خود از تمامی جناح های درگیر در افغانستان خواسته است تا از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری نموده و از دولت افغانستان نیز خواسته تا در خصوص تحصیلات، بهداشت و در کل آینده کودکانی که والدین آنها در حملات تروریستی جان شان را از دست می دهند، فکر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *