• انتشار: ۶ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31836
پرینت
رئیس جمهور غنی خبر داد

۴۵۰۰۰ نفر تلفات نیروهای امنیتی در چهار سال اخیر

اشرف غنی، رئیس جمهور اعلام کرده است که بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۴ در جنگ علیه شورشیان کشته شده‌اند.

به گزارش رها، رئیس جمهور غنی در گفتگو با فرید زکریا خبرنگار آمریکایی در مجمع اقتصادی داووس در سویس گفت: که در چهار سال اخیر بیش از ۴۵۰۰۰ هزار نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند در حالیکه “شمار تلفات نیروهای بین‌المللی دراین مدت ۷۲ نفر بوده است و این نشان می‌دهد که مسئولیت اصلی نبرد به عهده کیست.”

این رقم بالاتر از آن است که تا حالا تصور می‌شد، چنانچه آقای غنی قبلا گفته بود که از سال ۲۰۱۵ تا اوایل امسال ۲۸ هزار نیروی امنیتی افغانستان کشته شده است.

آقای غنی در حالی این موضوع را مطرح کرده که گفتگوهای نمایندگان آمریکا و گروه طالبان در قطر به ششمین روز کشیده شده است.

طالبان اعلام کرده است که مذاکرات رو در روی این گروه با نمایندگان آمریکا در چند روز گذشته ادامه داشته و قرار است فردا هم ادامه یابد.

از جزییات این مذاکرات اطلاعات زیادی در دست نیست ولی گزارش‌های منتشر شده که دراین مذاکرات پیشرفت‌های حاصل شده است.

آقای غنی گفت: “از زمانی که من رئیس جمهور شدم، بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغان بالاترین هزینه‌ (جانشان) را در جنگ داده‌اند.”

او گفت: “ما به یک افغانستان با ثبات نیاز داریم تا در مورد امنیت آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و دیگران اطمینان داشته باشیم ولی مهمتر از آن حقوق و نهادهای دموکراتیک خود افغان‌ها است.”

تصمیم آقای غنی در مورد افشای شمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان کم سابقه است.

جنگجویان طالبان مکررا حملات مرگباری را بر پایگاه‌های نظامی، اردوی ملی و پلیس افغانستان انجام می‌دهند و در سال‌های اخیر مقامات آمریکایی و افغانستانی از انتشار آمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان به دلیل “حساس بودن موضوع” اجتناب کرده‌اند.

نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت آمریکا و ناتو درگیر نبرد خونین با گروه‌های تروریستی هستند و حملات شورشیان هم به صورت فزاینده بیشتر و مرگبارتر شده است.

از سوی دیگر تلفات غیرنظامی هم در افغانستان به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است. براساس گزارش سازمان ملل بیشتر از ۱۰ هزار غیرنظامی در سال ۲۰۱۷ در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *