• انتشار: ۲ سنبله ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۵۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 37027
پرینت

ترامپ از شرکت های امریکایی خواست چین را ترک کنند

رئیس جمهوری امریکا در واکنش به تعرفه‌های جدید گمرکی از سوی چین، به کمپانی‌های امریکایی دستور داد تا این کشور آسیایی را ترک کنند.

این دستور از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در حالی صادر شد که وی انتصاب “جروم پاول” به عنوان رییس بانک مرکزی ایالات متحده را یک تهدید بزرگتر برای اقتصاد کشور دانست تا شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین.

ترامپ به کارخانجات امریکایی دستور داد تا هر چه سریعتر به دنبال یک جایگزین باشند یا اینکه محصولات خود را در امریکا تولید کنند.

توئیت ترامپ کمی پس از آن منتشر شد که چین جدیدترین اقدام تلافی جویانه خود را علیه امریکا در نبرد تجاری بین دو کشور اعلام کرد و این مساله شاخص بازار بورس امریکا را بیش از ۴۰۰ واحد یا ۱.۶ درصد کاهش داد.

ترامپ با افزایش فشارها بر سر عملکرد اقتصادی امریکا در بحبوحه گمانه زنی‌ها درباره یک رکود که می‌تواند باعث شکستش در انتخابات ۲۰۲۰ شود، روبروست.

در هفته‌های اخیر، وی به بانک مرکزی تاکید کرد تا با کاهش نرخ بهره اقدامی انجام دهد اما دقایقی پس از آنکه رئیس بانک مرکزی سخنرانی خود را در جمع بانکداران و بدون مطرح کردن کاهش نرخ بهره پایان داد، ترامپ توئیت کرد: مثل همیشه، بانک مرکزی کاری نکرد. ما دالر بسیار قوی و بانک مرکزی بسیار ضعیفی داریم. من با هر دو کار می‌کنم و امریکا قوی می‌شود. تنها سوال من این است؛ چه کسی دشمن بزرگتر ماست، جروم پاول یا شی جینپینگ؟!

رییس جمهوری‌ امریکا همچنین گفت: ایالات متحده بهتر است بدون تجارت با چین روزگارش را بگذارند. کمپانی‌های بزرگ ما دستور دارند تا به سرعت به دنبال جایگزین برای چین باشند که شامل بازگشت به امریکا و تولید محصولات در خانه است.

روز جمعه، چین تعرفه‌های گمرکی پنج تا ۱۰ درصدی بر ۷۵ میلیارد دالر از کالاهای امریکایی شامل نفت، هواپیماهای سبک، خودروها و محصولات کشاورزی وضع کرد؛ امریکا نیز تعرفه‌های گمرکی را بر کالاهای چینی اعمال کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *