• انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۰۳
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33074
پرینت
گزارش یونیسف نشان می‌دهد

۲۰۱۸ خونبارترین سال برای کودکان در سوریه بوده‌است

صندوق کودکان ملل متحد یا «یونیسف» در گزارشی اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی در سوریه ۱ هزار و ۱۰۶ کودک کشته شده‌اند. هنریتا فوره، مدیر اجرایی این اداره، گفته است که بر اساس این آمار، ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای کودکان در سوریه از شروع جنگ‌های داخلی در این کشور تا کنون بوده است.

به گفته مسئولان یونیسف، در این سال، ۴۳۴ کودک در پی انفجار ماین و مواد منفجرناشده جان داده‌اند.

یونیسف می‌گوید که مراکز آموزشی و صحی در سال گذشته میلادی در سوریه ۲۶۲ بار هدف حمله قرار گرفته است. هنریتا فوره با ابراز نگرانی نسبت به این وضعیت گفته است که وضعیت موجود در شمال‌غرب ادلب، آن‌ها را بیشتر نگران کرده است. به گفته او، تنها در چند هفته اخیر ۵۹ کودک در پی خشونت‌ها در این منطقه جان باخته‌اند.

مدیر اجرایی یونیسف از جانب دیگر در رابطه به وضعیت اردوگاه‌های آوارگان از جمله اردوگاه‌های «رکبان» و «هول» ابراز نگرانی کرده است. به گفته او، وضعیت خانواده‌ها در اردوگاه رکبان به خاطر محدود بودن امکان دسترسی به مواد غذایی، آب، سرپناه و خدمات صحی بسیار وخیم است. این اردوگاه در مرز سوریه با اردن در محاصره نیروهای دولتی و حامیان بشاراسد، رییس جمهور سوریه، قرار دارد.

به همین شکل، وضعیت انسانی اردوگاه آوارگان هول در ولایت حسکه در مرز سوریه با عراق نیز نگران‌کننده توصیف شده است. این اردوگاه در قلمرو زیر کنترول نیروهای «پ.ک.ک» قرار دارد. در این در ادوگاه ۶۵ هزار نفر به شمول ۲۴۰ کودک بی‌سرپرست زنده‌گی می‌کنند.

یونیسف می‌گوید که از ماه جنوری امسال تا کنون ۶۰ کودک در تلاش رسیدن به این اردوگاه جان باخته‌اند. این کودکان مجبور بوده‌اند فاصله ۳۰۰ کیلومتری را از منطقه «باغوز» در ولایت دیرالزور تا اردوگاه هول طی کنند.

یونیسف می‌گوید که برای تأمین شرایط دسترسی به خانواده‌های نیازمند سوری و یافتن راه‌حل‌های پایدار و طولانی نیاز است برای این خانواده‌ها در بیرون سوریه اقامت داده شود.

گزارش شده است که ۱۲ میلیون نفر از جمعیت ۲۴ میلیونی سوریه در جریان بحران هشت ساله در این کشور از خانه‌های خود آواره شده‌اند. بخشی از این آوارگان به بیرون از سوریه رفته‌اند و بخش دیگر آن‌ها در داخل خاک این کشور به سر می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *