• انتشار: ۱۱ ثور ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۴۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9101
پرینت

۱۶۰ کودک بدون همراه افغان از مرزهای آلمان بیرون فرستاده شدند

مقام های آلمانی در منطقه مرزی با کشور اتریش تا اخر ماه مارچ سال جاری میلادی مانع ورود ۱۶۰ کودک افغانستانی شدند. این اقدام با انتقاد تند حزب سبز آلمان روبرو شده است.

بر بنیاد گزارش های نشر شده علاوه بر ۱۶۰ کودک بدون همراه افغانستانی ۴۶ سوریایی، ۳۰ عراقی، ۱۷ مراکشی، ۱۲ پاکستانی و ۷ الجزایری نیز بودند.

دلیل جلوگیری از ورود این افراد به آلمان، نبود شرایط لازم نظر به قوانین مرزی حوزه شینگن بیان شده است.

وزارت داخله فدرال نیز گفته است، بر بنیاد قوانین موجود آنان نمی توانند شرایط را برای حفاظت از آنان فراهم کنند.

این اقدام وزارت داخله فدرال انتقادات تند حزب سبزهای آلمان را به همراه داشته است.

اخراج این افراد زیر سن پس از آن صورت گرفت که وزیر داخله در پاسخ به سوال گروه پارلمانی سبزها گفته بود، در “پاساو اعمال فشار های تازه” را در نظر گرفته است.

شهر پاساو در ایالت بایرن و در مرز با اتریش موقعیت دارد. این اولین شهری است که پناهجویان پس از عبور از خاک اتریش به آن می رسند.

لویزی امتسبرگ سخنگوی سیاست پناهندگی گروه پارلمانی حزب سبزهای آلمان گفته است :”پولیس فدرال آلمان صلاحیت و مسئولیت دفاتر رفاه کودکان را نادیده گرفته است، در حالی که رفاه کودکان در مرزها باید در نظر گرفته شود.”

امتسبرگ همچنان بیان داشت: “نوجوانان در بیشتر موارد نمی توانند مورد حفاظت قرار بگیرند و به همین دلیل نمی توانند فرصت برای تقاضای پناهندگی به دست آورند.”

او گفت در واقع این افراد کسانی هستند که باید از چنین امتیازی برخوردار شوند. بنابراین آن ها نیاز به پشتیبانی و حمایت دارند.

اداره سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) نیز گفته است که در سال های اخیر رقم کودکانی که افغانستان را ترک می کنند، افزایش یافته است.

به گفته این سازمان، بیشتر کودکان و نوجوانان برای کمایی پول و آماده سازی مخارج سفر مجبور می شوند، مدتی را در ایران و کشورهای مسیر سپری نموده و سپس از طریق ترکیه و یونان وارد اروپا شوند.

این نهاد بین المللی بیان داشته است که بیشتر نوجوانان افغان در مسیر راه توسط قاچاقبران دست به دست می شوند و چالش های متعددی را تجربه می کنند و حتی برخی از آنان پس از سپری نمودن روزهای دشوار دوباره به افغانستان بازگشتانده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *