• انتشار: 24 سپتامبر 2018
  • ساعت: 01:22
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29405
پرینت
وزیر دفاع خبر داد

۱۲۰۰ کشته و زخمی تلفات اردوی ملی در ماه سنبله

در یک ماه گذشته بیش از ۱۲۰۰ سرباز اردوی ملی در جنگ با شورشیان کشته و زخمی شده‌اند.

طارق‌شاه بهرامی وزیر دفاع ملی که امروز یکشنبه اول میزان در مجلس سنا صحبت می‌کرد گفته است که در ماه سنبله ۵۰۰ سرباز کشته و بیش از ۷۰۰ سرباز دیگر اردوی ملی زخمی شده‌اند.
مجلس سنا مقام‌های ارشد امنیتی از جمله وزیران دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی را به علت افزایش حمله‌های شورشیان، به مجلس سنا فراخوانده بود.
به گفته وزیر دفاع افغانستان در ماه گذشته ۴۳ سرباز هم اسیر شده‌اند. آقای بهرامی گفت در مجموع در ماه گذشته ۱۲۷۴ سرباز اردوی ملی کشته، زخمی و یا به دست دشمن اسیر شده‌اند که سنگین‌ترین تلفات در ماه‌های گذشته بوده است.
وی گفت که تلفات ‘دشمن’ چند برابر بیشتر از تلفات نیروهای امنیتی افغانستان است.
ویس احمد برمک، وزیر داخله هم در نشست امروز گفته است که روزانه ۳۰ سرباز اردوی ملی و پلیس کشته می‌شوند.

تلفات اردوی ملی و پلیس مرتب از موضوعات داغ در میان مردم بوده است. در ماه‌های اخیر و شدت گیری حملات طالبان، انتقادها از عدم شفافیت دولت در مورد آمار دقیق کشته‌های نظامی وجود داشت.
چند هفته پیش زمانی که ولایت غزنی به طور موقت به دست طالبان سقوط کرد، ده‌ها سرباز اردوی ملی کشته و ناپدید شدند. دولت افغانستان از آگاهی دقیق در مورد آنها خود داری کرد.
با افزایش تلفات نیروهای امنیتی در سالهای اخیر مسئولان نهادهای امنیتی مورد انتقاد تند مردم و مخالفین سیاسی دولت قرار گرفته است.
مهم ترین سوال میان مردم این است که چرا دولت تجهیزات و مهمات کافی در اختیار نیروهای امنیتی قرار نمی دهند و یا چرا هروقت مورد حمله دشمن قرار می گیرند نیروهای کمکی به موقع به محل اعزام نمی شوند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *