• انتشار: ۲۷ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۱۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10979
پرینت
سرور دانش:

امنیت افغانستان و جهان در نابودی مواد مخدر گره خورده است

سرور دانش، معاونت ریاست جمهوری می گوید که مواد مخدر بخش عمده ای از منابع مالی تروریستان را تامین می کند و امنیت افغانستان و جهان در گرو نابودی مواد مخدر است.

 

آقای دانش امروز یکشنبه در نشست همبستگی جهانی و هفته ی بسیج ملی علیه مواد مخدر، گفت که مواد مخدر، به یک پدیده مخرب و ویرانگر در جهان تبدیل شده است.

وی ادامه داد که افغانستان بیشترین آسیب را از پدیده مواد مخدر دیده و مخالفان مسلح بیشترین تمویل مالی از کشت و قاچاق مواد مخدر می شوند.

آقای دانش افزود: “مواد مخدر، پیوند مستقیم با مافیای داخلی و خارجی داشته و باعث بالا رفتن گراف جرایم به خصوص جرایم سازمان یافته می شود و سود ناشی از قاچاق آن، سبب افزایش فساد اداری، بی اعتمادی مردم نسبت به ادارات دولتی، تضعیف اقتصاد مشروع کشور و حکومتداری خوب می گردد.”

این مقام بلندپایۀ حکومت، با اشاره به اینکه استفاده از مواد مخدر رشد اقتصادی و انکشاف اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده گفت که دولت با توجه به آثار ویرانگر مواد مخدر، در بیشتر از یک دهۀ گذشته، با این پدیده شوم مبارزه کرده است.

او به ایجاد وزارت مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت که دولت پلان های استراتیژی، پالیسی تنفیذ قانون، برنامه کاهش تقاضای مواد مخدر، معیشت بدیل و برنامۀ کمپاین آگاهی عامه و پلان های مناسب دیگر را طی این سال ها تدوین و تصویب کرده و دستاوردهای مهمی در این عرصه داشته است.”

دانش، تقاضای بازار جهانی به مواد مخدر، حضور مافیای بین المللی، عدم هماهنگی در منطقه و جهان، ادامۀ جنگ در افغانستان و تمویل آنان از مواد مخدر، فقر عمومی مردم به خصوص زارعان، کمبود امکانات و بودجه دولت به خاطر تطبیق برنامه های مبارزه با مواد مخدر را مانع بزرگ علیه مبارزه با این پدیده دانسته افزود: “تا زمانیکه این مشکلات حل نگردد، افغانستان با مشکل موادمخدر مواجه خواهد بود.”

معاون دوم ریاست جمهوری، با اشاره به نقش اثرگذار همکاری های بین المللی در مبارزه با مواد مخدر گفت که حکومت افغانستان، انتظار دارد تا کمک‌های جامعه جهانی در عرصۀ‌ مبارزه با مواد مخدر، از طریق نهادهای حکومتی افغانستان تطبیق شود؛ تا تلاش‌ها در این راستا به نتیجه مطلوب برسد.

وى گفت که در کنار نهادهای دولتی، نهادهای مدنی، فرهنگی، رسانه ها و سازمان های اجتماعی و به طور خاص مراکز دینی، مذهبی، روحانیون و علمای دینی، مکلفیت دارند که به عنوان یک مسوولیت انسانی و ملی در مبارزه علیه مواد مخدر، از همه امکانات خود کار گیرند.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، بر بسیج ملی و سهم اقشار مختلف مردم و همچنان مسوولیت پذیری ادارات دولتی در زمینۀ مبارزه با مواد مخدر تاکیدکرده گفت که در مبارزه با این پدیده، تا بسیج ملی صورت نگیرد، هیچ نوع تلاش دیگری مؤثر واقع نخواهد شد.

وى با بیان اینکه مواد مخدر، بیش از یکدهه می­شود که امنیت داخلی و جهانی را به چالش کشانیده است، گفت که  تجارت غیرقانونی موادمخدر، سالانه میلیاردها دالر از تولید مواد مخدر افغانستان در سراسر جهان عاید دارد.

به گفته وی، سروی سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که ۳،۶ میلیون تن در افغانستان، به نحوی از مواد مخدر استفاده می­کنند.

پیش از این نیز وزارت مبارزه با مواد مخدر گفته بود که بیشترین مفاد از تولید و کشت مواد مخدر را قاچاقبران و مافیایی مواد مخدر می برند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *