• انتشار: 4 جولای 2016
  • ساعت: 17:03
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10554
پرینت

دیدبان شفافیت: فساد در نهادهای امنیتی بالاست/۵۰ درصد سربازان “خیالی” هستند

نهاد تحقیقاتی دیدبان شفافیت افغانستان می گوید که فساد در نهادهای امنیتی تهدیدات زیادی را به بار می آورد و باعث قطع کمک های جامعه بین المللی می شود.

محمد اکرام افضلی، رییس دیدبان شفافیت افغانستان امروز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که هر چند فساد در سطوح بالای دولت کمی کاهش یافته است اما در سطوح پایین هنوز مشکلات زیادی را دارند.

آقای افضلی علاوه کرد، اطلاعاتی که دیدبان شفافیت دارد نشان می دهد که در برخی از موارد حدود ۵۰ درصد از سربازان نهادهای امنیتی “خیالی” هستند.

به گفته وی، ارتقای درجه و استخدام در نهادهای امنیتی نیز براساس روابط شخصی صورت می گیرد که این عمل باعث تضعیف روحیه سربازان می شود.

سازمان دیدبان شفافیت در حالی نسبت به وجود فساد در نهاهای امنیتی و دفاعی ابراز نگرانی کرده که اخیراً دولت مرکز جدیدی را برای مبارزه با فساد تشکیل داده است.

دادستان کل کشور در افتتاح این مرکز گفته بود که دست ماموران دولتی را از جیب مردم کوتاه می کنیم.

اما مسئولان دیدبان شفافیت از ایجاد این مرکز چندان خوشبین نیستند.

رییس دیدبان شفافیت علاوه کرد که دولت باید زمینه مجازات آن عده از کارمندان وزارت دفاع و وزارت داخله را که به اتهام دست داشتن در فساد بازداشت شده اند، باید فراهم کند.

سازمان دیدبان شفافیت این موضوع را در آستانه برگزاری کنفرانس سران ناتو در وارسا (ورشو) بیان کرده است.

در این کنفرانس متحدان غربی افغانستان کمک نظامی و امنیتی به افغانستان را بررسی می‌کنند.

دیدبان شفافیت می گوید که اگر حکومت نتواند در عمل مبارزه با فساد خود را موفق نشان دهد، ممکن است منابع مالی کافی را از جامعه بین المللی به دست نیاورد.

گفتنی است که حکومت طی ماه گذشته تلاش های فراوانی را انجام داده است تا نشان دهد با فساد اداری مبارزه می کند اما جنبشی تحت عنوان روشنایی حکومت را اغشته به فساد و متعصب می خواند.

اعضای این جنبش در نظر دارند که در اجلاس وارسا یک تظاهرات گسترده علیه حکومت راه اندازی کنند و به جامعه بین المللی بگویند که حکومت فساد است.

در کشورهای دموکراتیک به تظاهرات و حرکت های مدنی ارزش بالایی می دهند.

سازمان دیدبان شفافیت در حالی نسبت به وجود فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی ابراز نگرانی کرده که پیش از این هم گزارش‌هایی در مورد فساد در این نهادها منتشر شده است.

در یک مورد دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان اعلام کرد که شمار قابل توجهی از افراد پولیس اصلاً “خیالی” هستند، در حالی که برای آنها پول و امکانات سرازیر می شود.

پس از آن فرمانده پولیس ولایت هلمند در جنوب افغانستان هم تأیید کرد که شمار ماموران خیالی پولیس در این ولایت در گذشته بسیار بزرگ بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *