• انتشار: ۵ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۵۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10312
پرینت
کمیسیون مستقل حقوق بشر:

در سال جاری تلفات غیر نظامیان نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است

مقام های کمیسیون مستقل حقوق بشر در قندهار می گویند که تلفات غیر نظامیان در سه ماه نهست سال جاری خورشیدی در مقایسه با سال گذشته، ۶ درصد افزایش یافته است.

 

دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در قندهار مسئول اصلی افزایش تلفات در این ولایت را شورشیان و مخالفان مسلح دولت می دانند.

فخرالدین فایض آمر نظارت کمیسیون مستقل حقوق بشر در قندهار گفت: «در این اواخر مسوولیت بخشی بزرگی از تلفات غیرنظامیان به مخالفان مسلح دولت بر می‌گردد، زیرا این تلفات برخاسته از ماین‌ها هستند و این ماین‌ها را مخالفان کارگذاری می‌کنند، اما از این هم چشم پوشی نمی‌کنیم که در برخی موارد در عملیات نظامیان دولتی نیز به غیرنظامیان تلفات وارد می‌شود.»

به نقل از طلوع نیوز؛ عبدالعزیز اکر سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در قندهار می گوید که اگر جنگ‌ها همین‌گونه ادامه یابند، یک بُحران بشری را ایجاد خواهند کرد، زیرا آنان نه تنها زند‌گی شان را ازدست می‌دهند بل امکانات زند‌گی غیر نظامیان نیز در جنگ از بین می‌رود.

وی می‌افزاید که در سه ماه نخست سال روان هجری خورشیدی ۲۴۵ تن در قندهار در نتیجه جنگ کشته و زخمی شده اند در حالی که در زمان مشابه سال گذشته این شمار ۲۱۵ تن بود.

درحالی که ولایت قندهار در یکی دو سال پسین از ولایت‌های نسبتاً امن کشور در حوزۀ جنوب شناخته می‌شود اما کمیسیون مستقل حقوق بشرمی‌گوید که تلفات غیرنظامیان در جنگ‌ها و خشونت‌های مسلحانه در این ولایت افزایش یافته است.

در همین حال آمر نظارت کمیسیون حقوق بشر در قندهار می‌گوید که طرف های درگیر در جنگ توجه کافی برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان در هنگام درگیری‌های مسلحانه ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *