• انتشار: ۲۵ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۴۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 10082
پرینت

تا ۵ سال آینده باید سالانه ۱۴ تُن زعفران تولید شود

بر اساس تصویب “طرح ملی ۵ ساله توسعه زعفران” توسط شورای عالی اقتصادی کشور، باید تا ۵ سال آینده مقدار تولید این محصول به ۱۴ تُن در سال برسد.

رییس جمهوری نیز بر اساس این طرح به وزارت زراعت/کشاورزی دستور داده است تا مشکلاتی که فراروی این طرح است، را تشخیص دهد.

همچنین وزارت زراعت مسئولیت یافته است که برای عملی شدن این طرح، سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را تدوین کرده و یک تیم مشخص را در وزارت زراعت/کشاورزی ایجاد کند تا تطبیق این طرح را به عهده داشته باشد.

بر اساس این برنامه قرار است که تا ۵سال آینده تولید زعفران از ۳.۵تن به ۱۴تن افزایش یابد و درآمد آن در آینده‌ها از ۴.۵میلیون دلار به ۲۰۰میلیون برسد.

زعفران کشور تاکنون به کشورهای عربی و همچنین آلمان صادر می‌شود و قیمت هر کیلوی آن به ۱۲۰ هزار افغانی (۲هزار دلار) می‌رسد.

نصب بارکد روی بسته‌های تولیدی زعفران افغانستان

ریاست جمهوری نیز در خبرنامه‌ای با اشاره به تصویب این طرح نوشته که در جلسه تصویب شده که به خاطر جلوگیری از تقلب زعفران کشور، باید روی بسته‌های تولیدی زعفران این کشور بارکد نصب شود.

رئیس جمهور در این جلسه گفته که باید کمیته ایجاد شود تا روی تولید، فراوری، ترویج و بازاریابی زعفران کشور به گونه ی همه جانبه کار کند.

همچنین رئیس جمهوری گفته که به خاطر بازاریابی زعفران افغانستان باید طرح واضح تبلیغاتی آماده شود. او اظهار کرده که امارات متحدۀ عربی و چین علاقمندند که در کشورشان بازار ایجاد کنند.

وزارت زراعت همین اکنون قطعات نمایشی را در سراسر ولایت‌های این کشور ایجاد کرده است.

بر اساس اعلام وزارت کشاورزی در سال گذشته زعفران در ۲۲ ولایت کشت شده و ارزیابی های اولیه نشان می‌دهد که افغانستان ظرفیت تولید ۷۰تن زعفران را دارا می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *