• انتشار: ۱۹ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۳۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10009
پرینت

ده‏‎ها تن از دانشجویان دانشکده شرعیات خواستار تعطیلی دانشگاه کابل شدند

ده‎‏ها تن از دانشجویان دانشگاه کابل به ویژه دانشکده شرعیات، با بستن دروازه این دانشگاه و راهپیمایی، خواستار تعطیلی دانشگاه کابل در ماه مبارک رمضان شدند.

معترضان با سردادن شعار های “ارزش های دینی باید حفظ شود”، “ما درس تحمیلی را نمی خواهیم” و “رخصتی، رخصتی” خواستار تعطیلی دانشگاه کابل در ماه رمضان شدند.

بر اساس گفته آنان، در ماه مبارک رمضان، مطابق شریعت اسلامی زمانیکه چشم آنان به زنان نامحرم می خورد، باعث خدشه دار شدن روزه شان می شود.

آنان همچنان گرمی هوا و غذای نامناسب خوابگاه را علت دیگری پافشاری خواسته شان میدانند و تاکید دارند که در وضعیت جوی کنونی و با غذای که از سوی دولت برای آنان در نظر گرفته میشود، نمیتوانند درست به دروس شان رسیدگی کنند.

این اعتراض ها در حالی صورت میگیرد که طی روزهای گذشته دانشجویان دانشگاه کاپیسا و هرات نیز خواستار تعطیلی دانشگاه در ماه مضان شدند.

در همین حال شماری دیگری از دانشجویان خواستار ادامه دروس شده و می گویند؛ هرگاه دروازه یک نهاد تحصیلی آنهم برای یک روز بسته می شود، چنان است که آن جامعه سالها از پیشرفت و گام گذاشتن همزمان با کاروان ترقی دور بماند.

سید طارق حسینی دانشجوی، دانشکده علوم اجتماعی می گوید، مردمانی میتوانند به اهداف خود نایل آیند که در مقابل سختی های روزگار از خود مقاومت نشان دهند و با نان و پیاز به پیش گام گذارند.

یوسف زاولیان، دیگر دانشجوی دانشگاه کابل نیز خاطر نشان کرد که بعضی از دانشجویان با این ادعا که در ماه مبارک رمضان چشم شان به دانشجویان دختر می‏افتد، خواستار تعطیلی دانشگاه شده و با بستن دروازه دانشگاه کابل و نصب شعارهای رخصتی در در و دیوار این دانشگاه، مانع ورود دیگر دانشجویان شده اند.

او با بیان اینکه گناه نکردن ارزش دارد نه گناه نتوانستن؛ افزود که برادران روزه دار ما بیانیه داده اند که روزه ما بادیدن دختران خدشه دار می شود، در حالیکه از این حرف شان آشکار می شود که یا اینها روزه ندارند و یا اینکه روزه بالای اینها اثر نگذاشته و آنان را از گناه باز نداشته است.

عبدالعلی سلطانی، یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه کابل با بیان اینکه، آیا درس و دانشگاه ارزشهای اسلامی را نقض میکند افزود که  با بدون شک هر قدر دانش به جلو حرکت کند بنیاد های دینی نه بلکه بنیاد های بی بنیاد دین و آنچه به نام ” ارزشهای اسلامی” ساخته و پرداخته وهابیت است، فرو می ریزد.

او خواستار شد که تا وزارت تحصیلات عالی جلو لجاجت این دانشجویان را بگیرد، تا مانع دروس دیگر دانشجویان نشوند.

وزیر تحصیلات عالی در اولین روز ماه مبارک رمضان با صدور اعلامیه ای خاطر نشان کرد که درس در دانشگاه های کشور به روال معمول جریان دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *