• انتشار: ۱۱ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۳۷
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29586
پرینت
ضمیر کابل اف نماینده روسیه در افغانستان

۲۵۰۰ داعشی در مرز میان افغانستان و پاکستان مستقر شده اند

مقامات روسیه بار دیگر ادعا کرده اند که داعش درحال برنامه ریزی برای حضور دوام دار درافغانستان و بی ثبات سازی آسیای میانه است.

به گزارش رها، ضمیر کابل اف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای  افغانستان بار دیگر گفته است که داعش در حال برنامه ریزی دوامدار در افغانستان برای بی ثباتی آسیای مرکزی است  و نباید حضور داعش در افغانستان را دست کم گرفت.

او با اشاره به گسترش فعالیت های تروریستی گروه داعش در کشورهای آسیای میانه و جذب نیرو از این کشورها نسبت به برنامه های داعش برای آسیا میانه و منطقه است هشدار داد.

کابل اف طی سخنانی در سازمان پیمان امنیت جمعی کشورهای همسود گفت، ۲۵۰۰ نفر از نیروهای گروه افراطی داعش که اکثریت آنها اتباع کشورهای آسیای مرکزی هستند هم اکنون در مرز میان پاکستان و افغانستان مستقر شده اند.

او تأکید کرد  استقرار آنها در مرز پاکستان و افغانستان برای مبارزه با نیروهای خارجی در افغانستان نیست بلکه هدف اصلی آنها برهم زدن ثبات سیاسی کشورهای آسیای مرکزی است.

پیش از این نیز جنرال آندری نیوکوف رئیس مرکز ضد تروریستی کشورهای همسود در حاشیه دومین مرحله از مانور ضد تروریستی ۲۰۱۸ گفت، گروه تروریستی داعش که در کلیه کشورهای مشترک المنافع به عنوان گروه غیرقانونی شناخته می شود به دنبال تأسیس گروهی تحت عنوان ‘گروه خفته’ می باشد.

او افزود ٬ کلیه اطلاعات حضور نیروهای داعش در منطقه جمع آوری شده و فعالیت های این گروه تروریستی با دقت تمام مورد رصد قرار می گیرد و یکی از دلایل برگزاری مانورهای متعدد ضد تروریستی تقویت نیروهای دفاعی امنیتی برای مقابله با چنین گروه های تروریستی می باشد.

همچنین آناتولی سیداراف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: منطقه آسیای مرکزی در حال حاضر با تنش های بسیار روبرو شده و مهمترین تهدیدات کنونی کشورهای این منطقه فعالیت های گروه تروریستی داعش است. متاسفانه کشور افغانستان هم اکنون به محل امن این گروه تروریستی در منطقه تبدیل شده است .

به گفته سیداراف، داعش قصد دارد از افغانستان به عنوان مرکز مهم آموزش نیروهای خود استفاده کند که برای تحقق طرح موسوم به خلافت بزرگ که قلمرو کشورهای آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا را شامل می شود، وارد عمل شوند، زیرا این گروه تروریستی همچنان به جذب اتباع کشورهای آسیای مرکزی از جمله ازبکستان و تاجیکستان به صفوف خود ادامه می دهد.

دولت روسیه بارعا  ادعا کرده است هلیکوپتر های ناشناس افراد داعش را در ولایات شمالی افغانستان که هم مرز با کشورهای آسیای میانه اند تجهیز میکند.

ضمنا روسیه ادعا دارد که داعشی ها بعد از شکست شان در عراق و سوریه از مسیر امارت عربی و پاکستان در حال انتقال به افغانستان اند.

چندی پیش سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک نشست خبری در نیویورک گفته بود که کشورش اجازه انتقال تروریست ها از سوریه به افغانستان را نخواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *