• انتشار: ۱۱ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۲:۳۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19396
پرینت

یک یهودی اسرائیلی بعد از مسلمان شدن متهم به پیوستن به داعش شد

دستگاه قضایی رژیم اسرائیل گفته است که ولانتین مازلفسکی ۳۹ ساله را به دلیل تلاش برای پیوستن به گروه تروریستی داعش در سوریه متهم کرد. مازلفسکی از یهودیان اسرائیل بود که مسلمان شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام مسئول در شین بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل گفته است که این نخستین بار است که یک شهروند یهودی تبعه این کشور در چارچوب برنامه مبارزه با داعش متهم می‌شود.

بنا به اعلام وزارت عدلیه اسرائیل، آقای مازلفسکی ۱۶ جنوری برای پیوستن به داعش از راه ترکیه قصد داشت با یک پرواز مستقیم به این کشور برود. ماموران امنیتی وی را در فرودگاه متوقف کردند و از اوایل ماه فبروری در بازداشت موقت به سر می‌برد.

ولانتین مازلفسکی در بلاروس و در یک خانواده یهودی متولد شد. در سال ۱۹۹۶ به اسرائیل مهاجرت کرد و پس از آن‌که به تابعیت این کشور درآمد، در سال ۲۰۰۰ تغییر مذهب داد و مسلمان شد.

شین‌بت می‌گوید اسلام آوردن وی پس از آشنایی او با یک زن اسرائیلی عرب‌تبار صورت گرفته است. آقای مازلفسکی با این زن – که هویتش فاش نشده- ازدواج کرده و ۵ فرزند دارد. وی پس از اسلام آوردن، دوره خدمت نظامی اجباری در ارتش اسرائیل را هم پشت سر گذاشته است.

ازدواج میان یهودیان و اسرائیلی‌های عرب‌تبار در جامعه پیچیده اسرائیل نوعی تابو به شمار می‌رود.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل می‌گوید که پس از رصد شرکت آقای مازلفسکی در فروم‌های اینترنتی طرفدار داعش، در جولای سال ۲۰۱۶ به وی هشدار دادند. با این حال وی به ارتباط با اعضای داعش در سوریه و صحرای سینای مصر ادامه داد.

روزنامه هاآرتص اسرائیل ماه گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد روند عضوگیری گروه‌های اسلام‌گرا در این کشور در سال ۲۰۱۶ به شدت افزایش یافته است. هم‌اکنون ۸۳ نفر که عمدتا از اسرائیلی‌های عرب‌تبار، هستند به این اتهام در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند. این رقم در سال ۲۰۱۵ تنها به ۱۲ نفر محدود بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *