• انتشار: 3 آگوست 2017
  • ساعت: 15:37
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23233
پرینت

یک پناهجوی افغان و چند شهروند دیگر در آلمان جایزه شجاعت گرفت

پولیس هامبورگ به هفت نفر به شمول یک پناهجوی افغان که روز جمعه مهاجم کارد به دست در هامبورگ را متوقف کرده بودند، با اعطای جایزه شجاعت مورد تقدیر قرار داد. این مردان توانستند با این کار شان از تلفات بیشتر جلوگیری کنند.

به گفته رالف مایر، رئیس پولیس هامبورگ، آنچه این مردان انجام دادند، ناجی زندگی و «شجاعت غیرعادی» بوده است.

مایر گفت: «در اینجا، جای اما و اگر نیست. این تنها راهی است که می توان چنین عاملان مهاجم را متوقف کرد.» او گفت که این کار خوب و به جا بوده است و از خون ریزی بیشتر جلوگیری نموده است.

به نقل از دیچوله؛ رئیس پولیس هامبورگ از این مردان به مثابه “قهرمانان بارمبیک” قدردانی نمود. او آن ها را با “جایزه یان- کاران” برای شجاعت مدنی مورد اعزاز قرار داد.

این جایزه جمعاً با مبلغ ۳۵۰۰ یورو همراه می باشد. طبق گزارش پولیس و مطبوعات، این مردان یک ترک، یک آلمانی و همچنان مردانی از افغانستان و تونس بودند. جایزه یان- کاران به یاد یک سناتور پیشین هامبورگ برای علوم و کار نامگذاری شده است. او بنیانگذار این جایزه است.

یکی از دریافت کنندگان  این جایزه توفیق عرب از افغانستان است. به گزارش روزنامه «دی ویلت»، این جوان ۲۱ ساله در سال ۲۰۱۲ به عنوان پناهجو به آلمان آمد و برعلاوه کورس زبان آلمانی، اخیراَ یک برنامه آموزش حرفوی را در فروشگاه زنجیره ای ایدیکا شروع کرده است.

توفیق عرب در روز جمعه در کرسی حسابداری همان فروشگاه نشسته بود که فرد مهاجم در آن با کارد یک تن را کشت و چند تن دیگر را زخمی کرد. سپس توفیق از جایش برخاسته و فرد مهاجم را تعقیب کرده بود. به گزارش «دی ویلت»، توفیق گفته است: «برای من واضح بود که باید کارد را از دست او می‌گرفتم.»

با چوکی در برابر مهاجم کارد به دست

روز جمعه هفته گذشته احمد. آ، یک مرد ۲۶ ساله در یک سوپرمارکیت واقع در منطقه بارمبیک هامبورگ، یک مرد ۵۰ ساله را به قتل رساند و هفت نفر دیگر را با کارد آشپزخانه قسماً به شدت مجروح ساخت. این مردان که اکنون مورد اعزاز قرار گرفته اند، مهاجم نامبرده را دنبال کرده و با پرتاب کردن چوکی و دیگر اشیا به سوی او، سرانجام او را از تحرک انداختند و مانع فرارش شدند. بلافاصله پس از آن پولیس این پناهجوی رد شده را بازداشت نمود. پس از این در رسانه ها از این مردان با عنوان «قهرمانان بارمبیک” ستایش شد.

بازجویان از یک سوء قصد اسلامگرایانه سخن به میان می آوردند که احمد. آ، به مثابه یک مجرم منفرد انجام داده است. طبق اظهار آن ها، وی که از لحاظ روانی بی ثبات بوده است، اندکی پیش از این اقدامش تندرو شده بود. سارنوالی فدرال این قضیه را بررسی می کند. طبق گزارش آن ها، این مرد می خواسته به حیث یک «شهید» بمیرد. تاهنوز اطلاعی در مورد همکار جرم و یا تماس وی با کدام گروه تروریستی در اختیار قرار ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *