• انتشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۲:۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12971
پرینت

یک نیروگاه بادی و آفتابی به توان ۲ مگاوات در هرات راه اندازی می شود

وزارت انرژی و آب، با همکاری شرکت برشنا و کشور جاپان یک نیروگاه آفتابی و بادی به توان ۲ مگاوات را در ولایت هرات راه اندازی کرد.

این نیروگاه که کار ساخت آن در ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تکمیل می شود و در مساحت چهار هکتار زمین در داخل محوطه ای در ولسوالی گذره این ولایت ساخته می شود، دارای یک دستگاه ۱۷۰۰ کیلووات (DABS) از انرژی آفتابی و ۳۰۰ کیلو وات از انرژی بادی است.

در خبرنامه ای که از سوی وزارت انرژی و آب منتشر شده؛ آمده است که این نیروگاه می تواند ۱۵ هزار تن را مستفید کند و حدود ۱۰۰ حرفه بازرگانی نیز از آن سود جوید.

محفل باشکوهی نیز امروزی در ولایت هرات بمنظور آغاز روند اعمار و نصب این نیروگاه جدید انرژی آفتابی-بادی که هدف آن بهبود مصئونیت انرژی در ولایت غربی افغانستان می باشد، برگزار شد.

محمد حیدر رضا، رییس اداره خدمات پروژه ای سازمان ملل متحد در این مراسم گفت که “این پروژه یک شاخص مهم در راستای جستجوی منابع پایدار و عضوی انرژی برای مردم هرات و افغانستان است.”

او افزود، اداره خدمات سازمان ملل متحد افتخار دارد که از نزدیک با وزارت انرژی و آب افغانستان و دولت جاپان در چنین پروژه ای (UNOPS) کار کند.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب نیز در این زمینه گفت: “می خواهم تذکر دهم که توسعه منابع انرژی قابل تجدید یک جزء عمده پالیسی ملی انرژی است و از دیدگاه ما، انرژی آفتابی یکی از عناصر کلیدی ابتکارات مصئونیت انرژی افغانستان پنداشته می شود.”

او علاوه کرد، در این رابطه وزارت انرژی و آب اعلام می دارد که پالیسی ملی انرژی قابل تجدید را روی دست گرفته است و در راستای تطبیق آن قاطعانه متعهد است.

همچنین وزارت انرژی و آب اعلام می دارد که پروژه های انرژی خورشیدی، بادی، آبی و بایومس را نیز روی دست گرفته است، که پتانسیل تولید ١٠٠ میگاوات برق را درارا است.

هیروشی تاکاهاشی، سفیر کشور جاپان در افغانستان نیز گفت که “امیدوارم عرضه انرژی برای هرات توسط این پروژه یک کمک ارزنده برای انکشاف این حوزه باشد”.

آقای تاکاهاشی علاوه کرد که “مطمئن هستم که استفاده موثر از انرژی بادی و آفتابی باعث پایین آمدن مقدار کاربن دای اکساید گردیده و کمک برای حفظ محیط زیست می کند و همچنان تآثیر مؤثر در اقلیم جهانی می کند که دولت چاپان فعالانه بر آن متعهد است”.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *