• انتشار: ۹ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۰۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 13786
پرینت

یک مقام آمریکایی: آمریکا به احتمال زیاد تحریم ها علیه حزب اسلامی را لغو می کند

یک مقام ارشد آمریکایی گفته است که به احتمال زیاد آمریکا تحریم ها علیه حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که به تازگی با دولت افغانستان موافقت نامه صلح امضا کرده را لغو کند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی حکمتیار که علیه تهاجم شوروی جنگید و به گفته بسیاری ها در جریان جنگ های داخلی افغانستان مرتکب جنایاتی شد، در سال ۲۰۰۳ از سوی ایالات متحده آمریکا به عنوان یک تروریست جهانی شناخته شد.

وی طی ۱۵ سال گذشته حملاتی را نیز علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان راه اندازی کرد.

براساس توافقنامه صلح که با این حزب امضا شده است، دولت افغانستان بر سازمان های بین المللی فشار خواهد آورد تا تحریم ها علیه گلبدین حکمتیار و حزب اسلامی او را لغو کنند.

این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته است “ما به طور جدی لغو تحریم ها علیه حزب اسلامی و گلبدین حکمتیار را که توسط دولت افغانستان درخواست می شود در نظر می گیریم.”

وی افزود “اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم ها علیه برخی چهره ها را غیرلازم و بر خلاف منافع صلح و ثبات مردم افغانستان بداند، ما نیز باید در خصوص لغو و یا ادامه این تحریم ها بازنگری داشته باشیم.”

لازم به ذکر است که سفارت آمریکا در کابل، دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان و بسیاری از نهادهای بین المللی دیگر در افغانستان از این توافقنامه صلح استقبال کرده اند و اظهار امیدواری می کنند این توافقنامه گامی به جلو برای حل و فصل منازعات و درگیری های افغانستان باشد.

گفتنی است با وجود امضای توافق نامه صلح، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در مراسمی که بدین منظور در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، حاضر نبود و فقط از طریق ویدیویی که از خود هنگام امضای توافقنامه صلح ضبط کرده بود به حاضران در مجلس سخنرانی کرد.

حکمتیار در پیامش گفت “با این توافقنامه، امیدوارم درگیری ها در افغانستان پایان یابد.”

گفتنی است که حزب اسلامی گلبدین حکمتیار طی ۱۵ سال گذشته نسبت به شورشیان طالبان نقش کمتری در درگیری های کشور داشته است. اما مقامات دولتی امیدوارند که این توافقنامه صلح، اولین گام به جلو برای امضا شدن توافقنامه های صلح دیگر با شورشیان طالبان باشد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور روز گذشته (پنجشنبه) هنگام امضای توافقنامه صلح در پیامی به شورشیان طالبان گفت “این فرصتی مناسب برای طالبان فراهم کرده است تا سلاح هایشان را بر زمین بگذارند و مانند حزب اسلامی حکمتیار به پروسه صلح بپیوندند. هم اکنون نوبت طالبان است که می خواهند به جنگ ادامه دهند و یا صلح کنند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *