• انتشار: 12 اکتبر 2015
  • ساعت: 15:14
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 3418
پرینت

سقوط هواپیمای اردوی ملی در بامیان دو کشته و پنج زخمی برجا گذاشت

مقام های امنیتی در ولایت مرکزی بامیان تایید کردند که پس از چاشت/ظهر امروز یک هواپیمای نفربر نوع سسنا متعلق به ارتش ملی کشور پس از برخورد به کوه در “دره قاضان” از مربوطات مرکز این ولایت سقوط کرده است.

عبدالمبین ایزدیار فرمانده پولیس بامیان به خبرگزاری رها گفت:” در نتیجه سقوط این طیاره که تمامی سرنشینان آن نظامیان اردوی ملی و کارمندان وزارت دفاع کشور بودند، دو نفر کشته و پنج تن دیگر زخمی شده اند”.

آقای ایزدیار می گوید که از میان هشت سرنشین این هواپیما، چهارتن آنان پیلوت/خلبان و بقیه کارمندان بخش هوانوردی وزارت دفاع ملی هستند.

با آنکه پیشتر مقام های محلی علت احتمالی سقوط این هواپیمای نفربر وزارت دفاع کشور را غیرحرفه ای بودن پیلوت ها و ناتوانی آنان در کنترول هواپیما خوانده بودند، فرمانده پولیس بامیان اما می گوید که این هواپیما در پی بروز مشکل تخنیکی/فنی سقوط کرده است.

او در ادامه بیان داشت:” این هواپیما پس از پرواز از میدان هوایی مرکز بامیان دچار مشکل تخنیکی شده و در منطقه کوهستانی قاضان، به یک تپه برخورد کرده است”.

به گفته او، زخمی های این رویداد که وضعیت یکی از آنان وخیم خوانده شده است برای تداوی به شفاخانه منتقل شده اند.

بامیان از امن ترین ولایات در مرکز کشور است که در نزدیک به یک و نیم دهه گذشته شاهد کمترین رویدادهای امنیتی بوده است.

هرچند حضور مخالفان مسلح دولت هیچگاهی در هیچ یک از مناطق این ولایت مشاهده و تایید نشده است اما نا امن شدن ولایات همجوار، نگرانی ها مبنی بر نفوذ گروه های شورشی به این ولایت را افزایش داده است.

با آنکه مخالفان مسلح دولت همواره مسئولیت سقوط هواپیماهای نظامی کشور را که هر از گاهی در برخی از مناطق صورت می گیرد به عهده می گیرند،  مقام های محلی در بامیان اما گفته اند که مخالفان مسلح دولت در سقوط هواپیمای حامل نظامیان ارتش در این ولایت هیچ نقشی نداشته اند.

مقام ها در وزارت دفاع کشور تا کنون در مورد سانحه امروز اظهار نظری نکرده اند اما یک فروند جت و هلی کوپتر نظامی از نزدیک به یک ساعت بدینسو در فضای بامیان گشت زنی می کنند؛ چیزی که نگرانی شدید باشندگان این ولایت را برانگیخته است.

با این حال فرمانده پولیس بامیان می گوید که گشت زنی جت در فضای بامیان هیچ ربطی به سقوط هواپیمای وزارت دفاع در این ولایت ندارد و به احتمال زیاد برای سرکوب شورشیان به ولایت های نا امن همجوار می روند.

او به باشندگان بامیان اطمینان داد که نیروهای امنیتی این ولایت در آمادگی کامل قرار دارند و به هیچ گروه تخریب کاری اجازه نخواهند داد تا امنیت حاکم بر این ولایت را برهم بزنند.

به گفته او، نیروهای امنیتی بامیان حمله ای را که چندی پیش از سوی مخالفان مسلح دولت بر یکی از پوسته های امنیتی در سرحد با ولایت بغلان صورت گرفت به خوبی دفع کردند و این نشان می دهد که این نیروها توان دفاع از بامیان را دارند.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *