• انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۲:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 17718
پرینت

یونس قانونی: هیچ یک از قواها و کمیسیون ها استقلال ندارند

یونس قانون معاون رئیس جمهور پیشین و رئیس مجلس قبلی گفته است که هیچ یک از قواها و کمیسیون های موجود در کشور مستقل نیستند و تحت نظام متمرکز ریاستی عمل می کنند.

آقای قانونی امروز (پنجشنبه) در نشستی تحت عنوان «گفتمان نظام سیاسی در افغانستان؛ کاستی ها و برتری های نظام های پارلمانی و ریاستی» اشتراک داشت و گفت که هیچ یک از قواهای کشور استقلالیت ندارند.

وی گفت که ساختار سیاسی فعلی کشور نتوانسته است استقلالیت قوای سه گانه را حفظ کند و به تمرکز قدرت انجامیده است.

او افزود ” ما نهادهای تعریف شده‌ای در قانون اساسی داریم: قوه قضایئه مستقل، قوه مقننه مستقل، کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی. بیاید برای یک‌بار واژه استقلال یا مستقل را تعریف کنیم. کدام یک از این نهادها مستقل از تصمیم‌گیری ریاست جمهوری عمل می‌کنند؟”

وی در ادامه گفت: بیایید برای یک‌بار واژه استقلال یا مستقل را تعریف کنیم.

صدای افغان نوشت؛ او همچنین با بیان اینکه «دیوان قانون اساسی متاسفانه به دلایل سلیقه های شخصی از متن قانون اساسی افغانستان ربوده شده»، گفت: شاهد هستیم کمیسیون نظارت بر قانون اساسی متاسفانه طوری که لازم است عمل نمی کند به خاطر این که گزینش این افراد از سوی ریاست جمهوری صورت می‌گیرد.

یونس قانونی با اشاره به این که «بحث ما ساختار و کارآمدی ساختارها است»، افزود: امیدواریم ما مسیری را انتخاب کنیم که مطابق موافقت نامه تشکیل حکومت وحدت ملی و تعدیل پذیری قانون اساسی، ما به یک ساختاری برسیم که بتواند پاسخگوی نیازمندی ‌های مردم افغانستان باشد.

قانونی در حالی از ربوده شدن دیوان قانون اساسی از متن قانون اساسی کشور صحبت می‌کند که شخص او در تدوین این قانون نقش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *