• انتشار: 19 ژانویه 2016
  • ساعت: 08:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6216
پرینت

یونسکو تندیس پنجاه و سه متره بودا در بامیان را مرمت می کند

مقام ها در اداره محلی بامیان می گویند که موسسه یونسکو در بهار سال آینده خورشیدی، کار تحکیم و مرمت تندیس پنجاه و سه متره صلصال در این ولایت را آغاز می کند.

محمدطاهر زهیر والی بامیان با تایید این موضوع به خبرگزاری رها گفت:” حوادث طبیعی، تندیس های تخریب شده بودا در بامیان را در معرض خطر قرار داده اند اما وزارت اطلاعات و فرهنگ در توان خود نمی بیند که تدابیر مشخصی را در این زمینه روی دست گیرد”.

آقای زهیر می گوید که وجود نگرانی ها از تخریب بیشتر این تندیس های تاریخی سبب شده است که دفتر یونسکو در افغانستان تصمیم بگیرد تا رواق باقی مانده از تندیس پنجاه و سه متره صلصال را تحکیم و مرمت کند.

او افزود که تحکیماتی در تپه های پشت این تندیس بزرگ نیز صورت خواهد گرفت.

صلصال و شهمامه ۵۳ و ۳۵ متری بامیان، روزگاری بزرگترین مجسمه های ایستاده بودا در سطح جهان به شمار می رفتند و سالانه هزاران تن از گردشگران داخلی و خارجی را بسوی خویش فرا می خواندند.

این عجوبه های تاریخ اما پانزده سال قبل با سقوط بامیان بدست جنگجویان طالب، به بهانه “مغایرت وجود این مجسمه ها با ارزش های اسلامی” در چند شبانه روز توسط آنان تخریب شدند و اینک رواق های خالی باقی مانده از آنها، گویای سرنوشت تلخ آنان است.

یکی از مسائلی که همواره از سوی فرهنگیان و باشندگان بامیان مطرح می شود، بازسازی حداقل یکی از این تندیس ها است.

طرح بازسازی مجسمه ۵۳ متری صلصال ده سال قبل از امروز از سوی جاپان به دولت افغانستان پیشنهاد شد.

این طرح اما به دلایل نامعلومی که باشندگان بامیان آنرا “بهانه گیری حکومت” می خوانند، در آن زمان پذیرفته نشد.

با این وجود چندی پیش، در نخستین دور جشنواره معرفی بامیان به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سازمان سارک، یک زن و شوهر چینی، مجسمه تخریب شده ۵۳ متری این ولایت را توسط نور سه بعدی بازسازی کردند.

این زن و شوهر که جانسین یو و لیان هو نام دارند، وسیله ای ساخته اند که می تواند مجسمه بزرگ صلصال را از طرف شب به گونه در ظاهر واقعی و درست مانند زمانی که از زیر دست صدها پیکرتراش ماهر و چیره دست دوره تمدن با شکوه کوشانیان برآمده بود، به نمایش بگذارد.

پیشتر مسولان بخش فرهنگی دفتر یونسکو در افغانستان اعلام کردند که این موسسه، احتمال بازسازی یکی از مجسمه های بودای بامیان را در “نخستین نشست علمی حفظ آثار تاریخی در معرض خطر بامیان” که قرار است در آینده نزدیک در یکی از کشور های خارجی برگزار شود، بررسی می کند.

آنان گفتند که در این نشست علمی در مورد ترمیم و حفاظت از آثار تاریخی بامیان و نیز احتمال بازسازی مجسمه ۵۳ متری صلصال در این ولایت، با متخصصان پیکرتراشی، باستان شناسان، کارشناسان امور و رسانه ها، بحث و گفتگو خواهد شد.

یونسکو از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو، برنامه های متعددی را برای حفاظت از آثار تاریخی بامیان اجرا کرده است.

این موسسه تا کنون هشت اثر تاریخی بامیان به شمول تندیس های ویران شده بودا را در فهرست میراث های فرهنگی جهانی در معرض خطر ثبت کرده است.

قرار است در آینده، شمار دیگری از آثار تاریخی بامیان نیز در این فهرست ثبت شوند.

زمان احمدی – بامیان

 

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *