• انتشار: ۷ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20417
پرینت

یوناما: کابل، کشنده ترین مکان برای غیرنظامیان است

دفتر یوناما در کابل در گزارش تازه ای منتشر کرده نوشته است که در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۷۱۵ غیرنظامی کشته و ۱۴۶۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در این گزارش که که امروز پنجشنبه (۷ ثور) منتشر شده، امده است که کابل کشنده ترین مکان برای غیر نظامیان بوده است.

در گزارش نوشته شده مهمترین عوامل کشته‌شدن غیرنظامیان چنین برشمرده شده است: درگیری‌های زمینی (۴۴۷ نفر)، انفجار بمب‌های دست‌ساز (۱۲۶ نفر) و حملات انتحاری (۱۰۸ نفر).

به گزارش نمایندگی سازمان ملل، در این مدت در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته تلفات ناشی از انفجار بمب‌های دست‌ساز ۱۲ درصد و حملات انتحاری ۵ درصد افزایش داشته است.

استفاده از بمب‌های دست‌ساز و توسل به حملات انتحاری معمولا به گروه‌های شورشی، به‌ویژه گروه طالبان نسبت داده می‌شود و در بیشتر موارد خود این گروه هم مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش سه‌ماهه تلفات غیرنظامیان در این کشور، از کاهش چهاردرصدی تلفات غیرنظامیان خبر داده است.

براساس این گزارش، این آمار به طور کلی در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته میلادی بیانگر چهار درصد کاهش در تلفات غیرنظامیان است یعنی ۲ درصد کاهش در آمار کشته‌شدگان و ۵ درصد در آمار زخمیان.

یوناما عناصر ضد دولتی را عامل ۶۲ درصد از کل تلفات سه ماه نخست امسال اعلام کرده، در حالی که ۲۱ درصد دیگر تلفات را به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده است. ۹ درصد دیگر تلفات در درگیری بین دو طرف و ۸ درصد دیگر در اثر انفجار مواد منفجر نشده بقایای جنگ واقع شده است.

در گزارش همچنین آمده که ۳۴ درصد کل تلفات سه ماه نخست ۲۰۱۷ را کودکان تشکیل می‌دهند ـ ۲۱۰ کشته و ۵۲۵ زخمی که بیانگر ۱۷ درصد افزایش در آمار مرگ کودکان است.

دانیل بل، مسئول بخش حقوق بشر یوناما، افزایش تلفات کودکان را “تکان‌دهنده” دانسته و گفته: “افزایش هفده درصدی تلفات کودکان نشان‌دهنده ناکامی اطراف درگیر در جنگ به‌ویژه اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از غیرنظامیان است.”

پیش از این سازمان ملل در گزارش سالانه خود از تلفات غیرنظامیان در افغانستان نوشته بود که در سال ۲۰۱۶ بالاترین میزان تلفات غیرنظامیان از ۲۰۰۹ ثبت شده است ـ بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *