• انتشار: 17 جولای 2017
  • ساعت: 16:37
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22702
پرینت

یوناما: تلفات افراد ملکی “دو درصد” افزایش نسبت به سال گذشته را نشان می دهد

سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ی خود اورده است که در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۷ میلادی، یک هزار و ۶۶۲ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند که این شمار افزایش دو درصدی را نسبت به زمان مشابه در سال پار، نشان می‌دهد.

در این گزارش که امروز “دوشنبه، ۲۶ سرطان” پخش شد، آمده است که در همین مدت ۳ هزار و ۵۸۱ غیرنظامی زخمی شده‌اند که نسبت به نیمه‌ی اول سال گذشته کاهش یک درصدی را نشان می‌دهد.

به اساس این گزارش، تلفات ناشی از حمله‌های انتخاری و حمله‌ها‌ی “پیچیده‌ی دیگر” ۱۵ درصد در همین مدت افزایش یافته است.

تدامیچی یاماموتو، فرستاد‌ه‌ی ویژه دبیر کل سازمان ملل و رییس دفتر یوناما در افغانستان گفته است:”هزینه‌های انسانی این جنگِ شنیع مانند از بین رفتن زندگی انسان‌ها، رنج‌های بی اندازه و ویرانی‌ها، بی اندازه‌ زیاد است.”

آقای یاماموتو افزوده است: ” استفاده‌ی ‌‌دوام دار از مواد انفجاری تعبیه شده به شکل غیرقانونی، نامتناسب و غیر قابل تفکیک توسط عنصرهای مخالف دولت خیلی وحشتناک بوده و باید متوقف شود.”

نزده درصد کل این تلفات در کابل واقع شده که شامل انفجار تانکر مملو از مواد انفجاری به تاریخ دهم جوزا در این شهر است. به اساس گزارش سازمان ملل، در این انفجار ۹۲ تن کشته و ۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند که از سال ۲۰۰۱ میلادی به اینسو مرگبارترین حمله بوده است.

بر بنیاد این گزارش، گروه طالبان مسوول دستکم ۴۳ درصد کل تلفات است و گروه موسوم به دولت اسلامی “داعش” مسوولیت پنج درصد کل این تلفات را بر دوش دارد.

گزارش افزوده است که در زمان یادشده تلفات ناشی از نیروی نظامی افغانستان ۲۱ درصد کاهش یافته است و از اینرو این نیرو مورد از سوی سازمان ملل تحسین شدند.

از اول ماه جنوری سال ۲۰۱۷ میلادی تلفات ناشی از حمله‌های هوایی ۴۳ درصد افزایش یافته است که در این حمله ۹۵ غیرنظامی کشته و ۴۳۷ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *