• انتشار: 10 دسامبر 2015
  • ساعت: 12:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5002
پرینت

یوناما از دولت خواست تا به تلاش هایش در زمینه حقوق بشر ادامه دهد

ماموریت حمایتی سازمان ملل متحد (یوناما) امروز پنجشنبه از دولت خواست تا به تلاش های خود در زمینه های حقوق بشری و آزادی تمامی افغان ها ادامه دهد.

دفتر یوناما در کابل که امروز از روز جهانی حقوق بشر تجلیل می کند در بیانیه ای گفت “امسال پنجاهمین سالی است که معاهده بین المللی دفاع از حقوق سیاسی و مدنی افراد (ICCRP) و معاهده بین المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی افراد به امضاء رسیده است.”

بیانیه این دفتر می افزاید “این معاهده های حقوق بشری در برگیرنده همه افراد در هر مکانی و در هر زمانی می باشد و حق آزادی اساسی را به همگان می دهد؛ موضوعی که در قانون اساسی و سایر قوانین داخلی افغانستان نیز از آن حمایت شده است. عناصر حقوق بشر شامل برابری جنسیتی، محو تبعیض، محو شکنجه و دیگر رفتارهای غیر انسانی و حق تحصیل و خدمات صحی برای همه گان می باشد. افغانستان نیز این دو معاهده را در سال ۱۹۸۳ به امضاء رساند.”

گفتنی است که شعار حقوق بشر امسال “از صلح در خانه تا صلح در جهان، و حق تحصیل برای همگان” می باشد.

در همین راستا دفتر یوناما در کابل در طی شانزده روز گذشته فعالیت های گسترده ای را در سراسر کشور با موضوع خشونت علیه زنان راه اندازی کرد که شامل هزاران زن و مرد می شد.

بیانیه یوناما می گوید “بسیاری از چالش ها همچنان پابرجاست. در طول این فعالیت های ۱۶ روزه، وقایع خشونت بار بسیاری از جمله سنگسار دختری در ولایت غور و دو مورد دیگر که تصمیم داشتند در اقدامی مشابه دو دختر را در ولایات غور و جوزجان سنگسار کنند روی داد. این رویدادها بیان گر اینست که همچنان به پاسخی فوری و دوام دار توسط نهادهای دولتی و غیر دولتی و جامعه کمک کننده نیاز است تا به خشونت ها علیه زنان در افغانستان پایان داده شود و همچنین حقوق اساسی دیگری از جمله حق تحصیل و خدمات صحی و آزادی عمل به آنها اعطا گردد.”

دفتر یوناما با بیان اینکه گزارش کامل خود را در اوایل سال ۲۰۱۶ منشتر می کند گفت “گزارش این خشونت ها توسط تیم تحقیاتی یوناما در افغانستان در سال ۲۰۱۵ جمع آوری شده است و گفتگو و مشورت های بسیاری نیز با زنان مبنی بر اینکه درگیری و ناامنی چه مقدار بر زندگی آنان تاثیر گذاشته صورت گرفته است.

این دفتر همچنین می افزاید که با همکاری مردم افغانستان و دولت افغانستان به تلاش های خود برای احقاق حقوق بشر در افغانستان ادامه خواهد داد و از پیشرفت های اخیر در این عرصه نیز قدردانی می کند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *