• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۵۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33717
پرینت

گلبدین حکمتیار: در شرایط کنونی جنگ در افغانستان به نفع پاکستان نیست

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، می‌گوید جنگ در افغانستان در شرایط کنونی به نفع پاکستان نیست.

حکمتیار در مصاحبه روز گذشته(۱۴ اپریل) خود با «رادیو آزادی» در کابل گفت: «پاکستان در امور سیاسی افغانستان، منافع خاص خود را دارد و در این راستا بدون شک از طالبان حمایت می‌کند.»

به گفته‌ی حکمتیار، جنگ در افغانستان در شرایط کنونی بیش از آنکه به نفع پاکستان باشد، به ضرر این کشور است چراکه بحران‌های اقتصادی پاکستان افزایش یافته و اسلام‌آباد تحت فشارهای بین‌المللی برای قطع حمایت از طالبان قرار گرفته‌است.

حکمتیار شصت‌ونه ساله در بخش دیگری از مصاحبه خود ابراز امیدواری کرد شورای عالی مصالحه بتواند شکاف بین نخبگان سیاسی افغانستان در مورد مذاکره با طالبان را پر کند.

وی در عین حال اخطار داد حکومت نباید چهره‌های قوی اپوزیسیون را در پروسه صلح به حاشیه براند.

رهبر حزب اسلامی گفت: «مردم نباید به انحصار گرفته شوند. صلح یک پروسه ملی‌ست و می‌طلبد که همه ما صادقانه و بدون هیچ شرطی در آن وارد شویم.»

حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، که در سال ۲۰۱۶ با دولت وحدت ملی توافق‌نامه صلح امضا کرد در عین حال ابراز امیدواری می‌کند نشست قطر با موضوع صلح بین حکومت افغانستان و گروه طالبان که قرار است در هفته جاری برگزار شود، به گامی مثبت در ختم جنگ در افغانستان منجر شود.

باید گفت نشست قطر که نوعی گفتمان بین‌الافغانی پنداشته می‌شود قرار است از نوزده تا بیست‌ویک ماه میلادی جاری در دوحه برگزار شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *