• انتشار: 2 جولای 2019
  • ساعت: 10:34
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35476
پرینت
خلیل‌زاد:

گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هفته‌ی آینده در دوحه برگزار می‌شود

هم‌زمان با ادامه‌ی هفتمین دور گفت‌وگوها میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان اعلام کرد گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی قرار است هفته‌ی آینده در دوحه برگزار شود.

آقای خلیل‌زاد ناوقت روز دوشنبه (۱۰ سرطان) در رشته تویتی گفته است که این گفت‌وگوها به میزبانی مشترک آلمان و قطر به تاریخ هفتم و هشتم ماه جاری میلادی (جولای) برگزار می‌شود.

او نوشته است: «می خواهم از آلمان و قطر به این دلیل که میزبانی مشترک گفت‌وگوی بین‌الافغانی در تاریخ هفتم و هشتم جولای را پذیرفتند، تشکری کنم. این گفت‌وگو یک عنصر ضروری از چارچوب چهارجانبه‌ی صلح و گام مهمی در پیشبرد روند صلح افغانستان است.»

به گفته‌ی او، پذیرش متقابل و توافق برای حل اختلاف‌های سیاسی بدون استعمال قوه و خشونت درسی است که از چهل سال فاجعه و جنگ خشونت در افغانستان باید آموخت.

گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در قطر در حالی قرار است برگزار شود که دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده در هفتمین دور گفت‌وگوها میان این گروه و امریکا در ارتباط به دو موضوع مشخص از جمله تعهد طالبان مبنی بر این‌که اجازه ندهند گروه‌های افراطی تندرو از خاک افغانستان برای فعالیت علیه امریکا و متحدانش استفاده کنند و تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، پیشرفت‌های ملموسی صورت گرفته است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان پیش از آغاز هفتمین دور گفت‌وگوها میان او طالبان گفته بود که در این دور از گفت‌وگوها تمام جناح‌ها خواستار پیشرفت سریع در روند صلح افغانستان می‌باشند.

از سویی هم مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا پیشتر در سفری به کابل گفته بود که گفت‌وگوهای کشورش با طالبان پیشرفت‌های خوبی داشته و انتظار می‌رود توافق با طالبان بر سر این مسأله که دیگر از افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده نشود، به‌زودی نهایی شود.

او همچنان ابراز امیدواری کرده بود که توافق صلح با طالبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ماه میزان امسال صورت گیرد. وزیر امور خارجه امریکا گفته بود: «امیدوارم قبل از اول سپتامبر یک توافق صلح در دست داشته باشیم. هدف ما همین است.»

هفتمین دور گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان به تاریخ ششم سرطان در دوحه شروع و وارد چهارمین روز خود شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *