• انتشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۵۷
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 28227
پرینت

گفتگوهای کلیدی افغانستان و پاکستان برای حل مسایل دو جانبه/ اعزام ماموران رابط

مقامات افغانستان و پاکستان گفته اند که مقام هایی ارشد از دو کشور امروز (دوشنبه) در دیداری در اسلام آباد، طی گفتگوهای کلیدی تحت چارچوب مکانیزم دو جانبه، پیشرفت های موجود در خصوص توافقات پیشین میان یکدیگر را بررسی می کنند.

لازم به ذکر است که این چهارمین دور از سلسله نشست های «پلان عملی افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی» می باشد؛ پلانی که در آن در خصوص همکاری های مشترک در راستای مبارزه علیه تروریسم، کاهش خشونت ها و تقویت صلح و همبستگی، عودت مهاجران افغان و راه کارهای توسعه اقتصادی گنجانده شده است.

دیلی تایمز پاکستان نوشته است که در این نشست، مقامات دو کشور همچنین درباره چگونگی اعزام «ماموران رابط» به کشورهای یکدیگر گفتگو می کنند. این ماموران رابط مسئولیت اشتراک گذاری اطلاعات در خصوص حضور و فعالیت های افراد مشکوک در خاک کشورهای یکدیگر و نحوه اقدام علیه آنها را بر عهده خواهند داشت.

گفته می شود که این ماموران رابط در سطح برید جنرال و یا سمونوال خواهند بود که در ابتدای کار فقط به سفارت خانه های دو کشور در کابل و اسلام آباد اعزام می گردند تا روی مکانیزم نظارت، همکاری و تایید اطلاعات مشترک کار کنند.

یک مقام پاکستانی آگاه در این خصوص گفته است: «اگر مکانیزم اعزام ماموران رابط موفق شود، در قدم بعدی، این ماموران رابط به مرکز فرماندهی ارتش پاکستان در لاهور و وزارت دفاع افغانستان در کابل اعزام می گردند.»

گفتنی است که اعزام ماموران رابط در مطابقت با هفت اصل کلیدی «پلان عملی پاکستان و افغانستان برای صلح و همبستگی» می باشد، که به موجب آن دو کشور توافق کرده اند اقدام های موثری علیه عناصر فراری و آشتی ناپذیر که تهدید امنیتی برای هر دو کشور محسوب می گردند، بردارند.

این، اولین نشست پلان عملی پاکستان و افغانستان برای صلح و همبستگی پس از دیدار شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در ماه آپریل سال جاری می باشد.

حکمت خلیل کرزی و تهمینه جنجوعه معاونان سیاسی وزارت خارجه افغانستان و پاکستان ریاست هیات گفتگوهای دو کشور را در این نشست بر عهده خواهند داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *