• انتشار: 16 فوریه 2017
  • ساعت: 21:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18885
پرینت

گفتگوهای شش جانبه مسکو بر حفظ نقش برجسته دولت ملکی کابل تاکید کرد

گفتگوهای شش جانبه مسکو که برای آینده وضعیت صلح افغانستان برگزار شده بود، بر نقش پیشتازانه و برجسته دولت ملکی کابل تاکید کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای در این خصوص گفته است “اعضای اشتراک کننده در این گفتگوها توافق کردند که با درنظر داشت حفظ نقش برجسته و پیشتازانه دولت ملکی کابل و ضوابط مشخص در رابطه با برخورد با گروه های مسلحی که به زندگی غیرنظامی روی آروده اند، تلاش های جاری برای راه اندازی پروسه صلح داخلی افغانستان افزایش یابد.”

لازم به ذکر است که روز گذشته (چهارشنبه) مسکو میزبان نمایندگانی از شش کشور به شمول هند، پاکستان، ایران، چین، افغانستان و روسیه بود تا در خصوص وضعیت صلح در افغانستان گفتگو کنند.

این چهارمین نشست از این نوع بود که در خصوص وضعیت افغانستان برگزار میشد. اما در نشست های پیشین گرچه موضوع در خصوص افغانستان بود، اما هیچ نماینده ای از افغانستان حضور نداشت. هند و ایران نیز به تازگی برای اشتراک در این نشست دعوت شده بودند.

از نکات مورد توجه این نشست، حضور پاکستان و هند بر سر یک موضوع برای یافتن راه حلی برای خاتمه دادن به بحران افغانستان بود. زیرا دو کشور نیز طی دهه های گذشته روابط بسیار تلخی با یکدیگر را تجربه کرده اند.

به باور بسیاری از کارشناسان، حضور این دو کشور در گفتگوهای شش جانبه مسکو می تواند به نزدیک تر شدن این دو کشور نیز بیانجامد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *