• انتشار: 17 آوریل 2018
  • ساعت: 20:15
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 27560
پرینت

گزارش هیات افغانستان و ازبکستان برای تعقیب تفاهمنامه های همکاری میان دو کشور

در سفر اخیر آقای غنی به ازبکستان و دیدار با رئیس جمهور آن کشور، طرفین این طور فیصله کردند که هیات مشترکی از دو کشور برای تعقیب و آغاز فوری کار عملی تفاهمنامه های انجام شده در عرصه های مختلف میان دو کشور، ایجاد گردد.

مرکز رسانه های حکومت با ارسال خبرنامه ای نوشته است که براساس هدایات روسای جمهور دو کشور، هیئت مختلط دولت افغانستان به شمول وزرای ترانسپورت، مخابرات، روسای ادارات خط آهن افغانستان و برشنا شرکت از تاریخ ۱۲ حمل الی ۱۷ حمل به ازبکستان سفر کردند و با جانب آن کشور در خصوص جزییات انتقال اموال افغانی از مرکز لوژیستکی اندی‌جان ازبیکستان به کاشغر چین و اورمچی، فایبر نوری، خط آهن مزارشریف – هرات و سروی و دیزاین برق ۵۰۰ کیلوولت سرخان- پلخمری، بحث‌های مفصل نمودند.

وزرای مخابرات دوکشور در مورد اتصال منطقه‌ یی و همکاری‌های پستی(Regional Connectivity) ترانزیت و خریداری ظرفیت‌های انترنت، فعال‌ نمودن خدمات رومینگ میان افغانستان و ازبکستان، حکومت ‌داری الکترونیک و حکومت‌ داری از طریق مبایل بحث کردند.

بر اساس تفاهم‌ نامه همکاری میان افغانستان و ازبکستان، انترنت با کیفیت و قیمت مناسب از جانب ازبکستان خریداری می‌شود؛ خدمات ترانزیت انترنت در میانۀ سال ۱۳۹۷آغاز خواهد شد و امور ظرفیت توافق ‌شده انترنت به شکل امتحانی از طریق فایبر نوری که قبلا میان دو کشور تمدید یافته است، آغاز می شود.

دراین سفر، مسوولین اداره خط آهن افغانستان پس از بحث‌های همه ‌جانبه در مورد چگونگی کمک ۵۰۰ میلیون دالری ازبکستان و ضمانت‌های بانکی برای پروژۀ خط آهن مزار شریف-هرات فیصله شد که هیئت ۱۷ نفره جانب ازبکستان به زودترین فرصت ممکن به مزار شریف سفر نماید و مشترکا با هیئت ۱۳ نفره افغانستان چگونگی عملی ‌شدن کار خط آهن مزارشریف-هرات را سنجش نماید و ازبکستان نیز هرچه زودتر برای سروی خط آهن لیست تجهیزات مورد نیاز را به جانب افغانستان بسپارد.

همچنین، جانب افغانستان از ازبکستان خواست که لیست اموال تجارتی و ترانزیتی را با افغانستان شریک سازد تا عواید احتمالی این خط آهن از پیش معلوم و با نهادهای سرمایه‌ گذار شریک گردد. به همین ترتیب، تعهد صورت‌ گرفت که وزیر مالیه افغانستان در سفر قریب ‌الوقوع خویش به ازبکستان مشترکا با وزیر مالیه ازبکستان، نامه ای را جهت جلب کمک به نهادهای مالی بین ‌المللی بفرستد.

یما شمس رئیس اداره خط آهن افغانستان با معین وزارت تحصیلات عالی ازبکستان در مورد اعزام ۳۴  محصل افغان بحث و تبادل نظر کرد که قرار است تا سطح لیسانس در بخش خط آهن آموزش ببینند. امور مقدماتی انتقال محصلین افغان به ازبکستان تکمیل گردیده و به زودی جهت تحصیلات عالی به آن کشور سفر خواهند کرد.

جانب ازبکستان با هیئت افغانستان توافق‌ نمود که محصولات افغانی مانند میوه، سبزیجات و سنگ مرمر به مرکز لوژیستکی اندی ‌جان ترانزیت گردد و براساس هدایت رئیس ‌جمهور ازبکستان در مرکز کارگوی ترمز برای محصولات افغانی زمینه و تسهیلات لازم فراهم می‌شود. به همین ترتیب، میان دو کشور توافق‌ شد که افغانستان ۱۰ کانتینر اموال را به گونۀ امتحانی از مرکز لوژستکی اندی‌جان به کاشغر چین انتقال دهد و جانب ازبکستان برای حل مشکلات موجود دراین زمینه اطمینان داد.

هیئت افغانستان متعهد گردید که ارزش حجم اموال تجارتی را از این مسیر تا سال آینده به یک میلیارد دالر برساند و راه را برای اموال افغانی که در سرحد با ازبکستان به مشکل مواجه اند، خواهد گشود.

روسای د افغانستان برشنا شرکت و «انرگو ازبیک» در مورد انتقال، سروی و دیزاین برق ۵۰۰ کیلوولت که ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ میگاوات برق را  دارد، صحبت کردند و رئیس د افغانستان برشنا شرکت به‌خاطر کاهش قیمت برق وارداتی به افغانستان، از جانب ازبکستان تشکر کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *