• انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20938
پرینت

گذر از ملکه‌ی امپراتوری به ملکه‌ی دل/ ملکه‌ی امپراتور جاپان با یک فرد عادی ازدواج کرد

پرنسس ماکو نوه بیست و پنج ساله امپراتور جاپان قصد دارد با هم دانشگاهی خود «کی کومورو» ازدواج کند. بر اساس سنت کهن، پرنسس هایی که با افراد معمولی ازدواج می کنند از خانواده سلطنتی خارج خواهند شد.

نام داماد جدید خانواده سلطنتی جاپان میان مردم عادی با کارزاری به نام « شاهزاده دریا» که برای ترویج گردشگری راه افتاده بود، گره خورده است. اما «شاهزاده دریا» بودن کافی نیست. پرنسس ماکو برای ماندن در خانواده سلطنتی باید با یک شاهزاده واقعی ازدواج کند.

کی کومورو، پسری که دل از پرنسس جاپان ربوده در یک دفتر حقوقی کار می کند و دانشجوی سال آخر دانشگاه است.

پرنسس ماکو و کی کومورو پنج سال پیش یکدیگر را در رستورانی در توکیو ملاقات کردند تا در مورد تحصیل در خارج از کشور بحث و تبادل نظر کنند.

بر اساس قانون سلطنتی جاپان، امپراتور باید تا آخر عمر بر تخت تکیه زند، اما امپراتور آکیهیتو چندی پیش از اینکه ممکن است بار مسئولیت سلطنت برای سن و سال او زیاد باشد ابراز نگرانی کرد.

حالا دولت جاپان قرار است پیش نویس قانونی را تدوین کند که به موجب آن امپراتور ۸۳ ساله می تواند از سلطنت کناره بگیرد.

در جاپان، زنان نمی توانند وارث تخت و تاج شوند. بنابراین پس از آکیهیتو پسر بزرگش شاهزاده ناروهیتو که عموی پرنسس ماکو است به تخت خواهد نشست و بعد از او نیز نوبت پدر ماکو، شاهزاده آکیشینو است.

با خارج شدن پرنسس ماکو از خانواده سلطنتی، حتی اگر او پسری به دنیا آورد، آن پسر هرگز امپراتور نخواهد شد.

خانواده سلطنتی یک پسر ده ساله به نام هیساهیتو نیز دارد که برادر ماکو است و در نوبت نشستن بر تخت امپراتوری است. در صورتی که هیساهیتو هم صاحب پسر نشود سلطنت به پایان خواهد رسید.

بسیاری از قانونگذاران و مورخان پیشرو در سالهای اخیر خواستار اصلاح قوانین سلطنتی شده اند تا زنان نیز بتوانند در صورت ازدواج با افراد عادی مقام سلطنتی خود را حفظ کرده و حتی به تاج و تخت برسند.

دولت شینزو آبه، نخست وزیر محافظه کار جاپان با این اصلاح مخالف است و می خواهد این سنت که صدها سال قدمت دارد حفظ شود.

زمانی که پرنسس ماکو از خانواده سلطنتی خارج شود، شمار اعضای خانواده به هجده نفر خواهد رسید که ۱۳ نفر آنها هستند.

پیش از پرنسس ماکو نیز پرنسس سایاکو، عمه او که تنها دختر امپراتور آکیهیتو است با یک مهندس ازدواج کرد و مقام سلطنتی خود را از دست داد.

منبع: VOA

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *