• انتشار: 14 می 2017
  • ساعت: 17:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20834
پرینت

کنفرانس “راه جدید ابریشم” در پیکنگ افتتاح شد/ چین برای راه اندازی این پروژه ۱۲۴ میلیارد دالر سرمایه گذاری می کند

رهبری چین نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور را در پیکنگ دعوت کرده تا در باره پروژه “راه جدید ابریشم” مشوره کنند. در همین حال رئیس جمهور چین در یک دیدار با همتای ترکی اش در حاشیه کنفرانس در باره مبارزه علیه تروریسم گفتگو کردند.

کنفرانس “راه جدید ابریشم” در پیکنگ افتتاح شد. در این کنفرانس نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور شرکت می کنند که در میان آنها سران ۲۹ دولت نیز حضور دارند.

در آغاز این نشست، شی جین پینگ رئیس جمهور چین معادل  ۱۲۴ میلیارد دالر امریکایی را برای راه اندازی این پروژه بزرگ وعده داد. در این کنفرانس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، آنتونیو گوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز اشتراک می کنند.

راه اندازی پروژه “راه جدید ابریشم” در سال ۲۰۱۳ از سوی شی جین پینگ رئیس جمهور چین مطرح گردیده بود. جمهوری خلق چین می خواهد با این پروژه چندین میلیاردی، عصر جدید جهانی شدن را اعلام کند.

قرار است این  پروژه با راه تاریخی ابریشم به عنوان مهترین راه اتصال تجاری میان چین و اروپا در عصر قدیم و مراحل آغازین قرون وسطی ارتباط داده شود. حالا راه های جدید و ارتباطات با قطار ها برنامه ریزی شده است که باید تجارت را توسعه دهد و ثبات را برای کشور های آسیای میانه برقرار کند.

راه های اقتصادی باید در مسیر راه های قطار و بحری، اروپا، افریقا و آسیا را باهم ارتباط دهد. براساس اظهارات دیپلومات ها، چین می خواهد همه ساله این کنفرانس را برگزار کند.

چین می خواهد به شرکت ها برای تمویل پروژه بلند پروازانه راه ابریشم و راه یابی به بازار های سهام داخلی و خارجی اجازه بدهد. به پخش اوراق قرضه نیز اجازه داده می شود.

بریگیته سوپریس وزیر اقتصاد آلمان به نمایندگی از انگلا مرکل صدراعظم این کشور به پیکنگ سفر کرده است. سوپریس می خواهد در زمینه روابط باز و آزاد تجاری میان دو کشور و نیز پیش شرط ها برای رقابت های تصدی ها با چین تلاش کند.

چین می خواهد با ترکیه درمبارزه علیه تروریسم همکاری نزدیک کند. شی جین پینگ رئیس جمهور چین در یک دیدار با همتای ترکی اش رجب طیب اردوغان در حاشیه کنفرانس گفت که برای عمیق تر کردن روابط شان، باید هردو کشور مهترین نگرانی طرف های شان را مد نظر داشته باشند.

وزارت خارجه چین امروز یکشنبه از قول رئیس جمهور این کشور گفته است که همکاری نزدیک تر در زمینه سیاست امنیتی و در مبارزه علیه تروریسم از این جمله اند.

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، و همچنان نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز همین نظر شی جین پینگ را تأیید می‌کنند که گویا رشد اقتصادی سبب ثبات سیاسی و همزمان خنثا ساختن حمایت از گروه های افراطی می‌گردد.

براساس گزارش وزارت خارجه چین، شی جین پینگ در مورد مسایل امنیتی نگران است، زیرا اویغور ها که در چین یک اقلیت مسلمان هستند، به جهادگرایان مسلمان در خاور میانه پیوسته اند.

اویغورها ترک تبار هستند و در منطقه شین جیانگ در غرب چین زندگی می کنند. صدها و شاید هزاران تن آنها تلاش می کنند از ناآرامی ها در شین جیانگ فرار کنند و مخفیانه از طریق آسیای جنوبی به ترکیه برسند.

براساس اظهارات مقامات چین، شمار زیادی از اویغورها در جبهه اسلام گرایان افراطی در عراق و چین می جنگند. سفیر سوریه در چین در هفته گذشته به خبرگزاری رویترز گفته است که تا ۵۰۰۰ اویغوری به گروه های مختلف شورشی در سوریه پیوسته اند.

چین این را رد می کند که اویغورها در این کشور با محدودیت ها برای انجام شعایر دینی شان مواجه هستند. چین اسلام گرایان را متهم می کند که در منطقه شین جیانگ باعث برانگیختن ناآرامی ها می شوند.

منبع: DW

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *