• انتشار: 1 نوامبر 2018
  • ساعت: 18:50
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30200
پرینت

کنترل دولت بر خاک کشور به ۵۶ درصد کاهش یافته است

در گزارش سه ماهه اخیر سیگار به کنگره آمریکا که چهارشنبه ۹ عقرب منتشر شد، آمده که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.

به گزارش رها، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده که وضعیت کنترل دولت بر خاک افغانستان کشور رو به کاهش است
در گزارش سه ماهه اخیر این نهاد به کنگره آمریکا که چهارشنبه ۹ عقرب منتشر شد، آمده که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در ماه عقرب امسال کاهش یافته است.
میزان کنترل و نفوذ دولت افغانستان بر خاک این کشور سال گذشته ۵۷ درصد بوده است.
بر اساس گزارش تازه سیگار، دولت افغانستان اکنون از ۴۰۷ ولسوالی بر ۷۵ ولسوالی کنترل و بر ۱۵۱ ولسوالی دیگر نفوذ دارد که جمعا ۲۲۶ ولسوالی می‌شود. ۶۵ درصد جمعیت افغانستان در این مناطق زندگی می کنند
در این گزارش همچنین آمده که در سه سال گذشته، برخلاف کاهش کنترل و نفوذ دولت بر خاک افغانستان، کنترل و نفوذ شورشیان بر خاک این کشور پنج و نیم درصد افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، شورشیان بر ۱۰ ولسوالی کنترل و در ۳۹ ولسوالی دیگر نفوذ دارند که جمعا ۴۹ ولسوالی می‌شود. بیش از ۱۱ درصد کل جمعیت این کشور در این مناطق زندگی می‌کنند.
در گزارش سیگار همچنین آمده که ۱۳۲ ولسوالی دیگر محل منازعه است که محل زندگی حدود ۲۴ درصد جمعیت این کشور است. این رقم نسبت به سه سال گذشته یازده درصد افزایش یافته است.
منبع اطلاعات این گزارش نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان هستند.
اما وزارت داخله افغانستان این گزارش را رد می‌کند.
نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله گفته است به تازگی انتخابات پارلمانی افغانستان در ۳۴۱ ولسوالی برگزار شد که نشان می‌دهد دولت افغانستان در این مناطق حاکمیت مطلق دارد.
او تأیید می‌کند که اکنون تنها ۱۹ ولسوالی در افغانستان در کنترل طالبان است.
این گزارش در حالی منتشر می‌شود که حدود یک سال پیش، به دنبال اعلام استراتژی آمریکا برای افغانستان، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته بود تا دو سال دیگر گروه طالبان تمام مناطقی که اکنون زیر کنترل آنها است را از دست خواهد داد اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وعده، هیچ تغییری قابل ملاحظه‌ای در این وضعیت نیامده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *