• انتشار: ۱۳ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۹:۰۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21327
پرینت

کمیسیون مستقل حقوق بشر حمله بر مراسم خاکسپاری را محکوم کرد

کمیسیون مستقل حقوق بشر، در پی سه انفجار در مراسم خاک سپاری سالم ایزدیار، فرزند محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا، اعلامیه ای منشتر کرد و این عمل را محکوم کرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، در پی سه انفجار در مراسم خاک سپاری سالم ایزدیار، فرزند محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا، اعلامیه ای منشتر کرد و این عمل را محکوم کرد.

عصر امروز شنبه هنگام خاکسپاری فرزند معاون مجلس سنا، سه انفجار پیاپی رخ داد که در نتیجه آن حدود ۱۵ تن کشته و تعدادی زخمی شدند.

کمیسیون در اعلامیه خود نوشته: هدف قرار دادن اشخاص و جمعیت ملکی آنهم در مراسم تشییع جنازه و ادای مراسم مذهبی، نقض آشکار و صریح حقوق بشردوستانه بین المللی و تمامی  موازین  حقوق  بشر و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

به نقل از اعلامیه، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ادامه درخواست های قبلی خود یک بار دیگر از مخالفان مسلح دولت به طور جدی تقاضا می کند تا افراد غیرنظامی را مورد هدف قرار ندهد و قواعد بین المللی بشردوستانه را به طور کامل رعایت نمایند.

کمیسیون می گوید، نقض اصول حقوق بشردوستانه بین المللی عواقب جزایی داشته و می تواند توسط مکانیزم های بین المللی عدالت، مورد پیگرد عدلی قرار بگیرد، وبیشتر از این مرتکب جنایات جنگی نگردند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان و به ویژه از نیروی امنیتی کشور تقاضا می کند تا در تأمین امنیت جان مردم بیش از پیش تلاش ورزیده وعاملین قضایای متذکره را شناسایی ومورد تعقیب عدلی قرار دهند تأمین امنیت از مکلفیت ها و مسوولیت های اصلی و قانونی نیروهای امنیتی بوده و نباید در این مورد  بیشتر از این غفلت نمایند. همچنین از دولت افغانستان تقاضا میگردد تا برای قربانیان حادثات متذکره، جبران خساره عادلانه را روی دست گرفته وارائه دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *