• انتشار: 8 سپتامبر 2015
  • ساعت: 23:31
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2379
پرینت

کمیسیون مستقل انتخابات قرار است هفته بعد تاریخ برگزاری انتخابات را پیشنهاد کند

سریر احمد برمک، یک بازرس کمیسیون مستقل انتخابات، می گوید که قرار است این کمیسیون هفته بعد تاریخ برگزاری انتخابات را به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور پیشنهاد کند.

وی گفت “پروسه تنظیم اسناد این پیشنهادیه هفته بعدی نهایی می شود و سپس به دفتر ریاست جمهوری کشور تسلیم خواهد شد. ”

آقای برمک با اشاره به بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی که هفته گذشته به رئیس اجرایی کشور داده شد و رئیس جمهوری نیز فقط هفت پیشنهاد آن را تایید کرد، گفت در طی چهار سال آینده هیچ کس صلاحیت عزل هیچ کدام از بازرسان کمیسیون مستقل انتخابات را نخواهد داشت.

آقای برمک همچنین گفت گرچه فقط هفت پیشنهاد از یازده پیشنهاد کمیسیون اصلاحات انتخابات در خصوص نظام انتخاباتی کشور توسط رئیس جمهوری تایید شده است، اما این پیشنهادها پس از اتمام دوره تصدی بازرسان فعلی کمیسیون مستقل انتخاباتی اجرایی خواهد شد.

وی گفت “مطابق با قانون، هیچ کس صلاحیت عزل بازرسان فعلی کمیسیون مستقل انتخاباتی را ندارد، همچنین اجرایی شدن پیشنهادها و تاسیس کمیته گزینش پس از اتمام دوره تصدی بازرسان فعلی یعنی چهار سال بعد امکان پذیر خواهد بود.”

گفتنی است که یکی از پیشنهادهایی که توسط رئیس جمهوری نیز تایید شد، تاسیس کمیته گزینش برای انتخاب بازرسان جدید کمیسیون مستقل انتخاباتی می باشد، که این موضوع از سوی این کمیسیون به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

اما شاه سلطان حسین عاکفی رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می گوید که کمیته گزینش بزودی کار خود را شروع می کند.

آقای عاکفی تاکید می کند که انتخابات پارلمانی تا زمانی که اصلاحات جدید وارد نظام انتخاباتی نشود برگزار نخواهد شد.

وی گفت “هم اکنون این به عهده دولت می باشد که چه موقع می خواهد پیشنهادهای ما را اجرایی کند و کمیته گزینش را تاسیس کند، اما ما می خواهیم که کمیته گزینش هر چه زودتر کار خود را آغاز کند.”

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *