• انتشار: 9 نوامبر 2019
  • ساعت: 13:08
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39380
پرینت
تیم ثبات و همگرایی:

کمیسیون با آغاز بازشماری آراء خلاف قانون عمل کرده است

تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله آغاز روند بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون انتخابات را خلاف قانون دانست.

ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی، صبح امروز شنبه (۱۸ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت تصمیم بازشماری آراء از سوی کمیسیون انتخابات، درحالی اتخاذ شده است که آرای تکراری و خارج از زمان و سایر آرای تقلبی تا هنوز تصفیه نشده است.

در اعلامیه آمده کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های ما که جهت تفکیک و تصفیه‌ی آرای تقلبی از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوائح و طرزالعمل های مربوطه، از طریق گفتگو و تفاهم صورت گرفت، متاسفانه دست از قانون شکنی برنداشته و قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هرمحل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.

اعلامیه افزوده، این تصمیم کمیسیون انتخابات درحالی اتخاذ شده است که آرای تکراری و خارج از زمان و سایر آرای تقلبی تا هنوز تصفیه نشده است. علاوه بر آن، تعداد ۲۴۳۲ محل دیگر نیز، که تا کنون هیچ‌کس از موجودیت آن‌ها اطلاع نداشت و هیچ گونه معلومات بایومیتریک در مورد آن‌ها وجود ندارد، براساس تصمیم جدید کمیسیون شامل روند بازشماری آراء می‌گردد.

اعلامیه تاکید کرده دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی بار دیگر تأکید می‌کند که در مقابل اعتباردهی آرای تقلبی بی‌تفاوت نمی‌نشیند و از کمیسیون انتخابات می‌خواهد به وظایف قانونی خویش عمل نموده، باز شماری آراء را بعد از تفکیک و تصفیه‌ی کامل آرای تقلبی و بدون بایومیتریک آغاز نماید.

در اعلامیه آمده رهبری دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی، به منظور دفاع از آرای پاک مردم، به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایات هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خلاف قانون خودداری ورزند.

تیم ثبات و همگرایی تاکید کرده که رهبری این تیم، اوضاع را با دقت زیر نظر دارد و تلاش می‌کند موضوع از طرق مسالمت‌آمیز حل و فصل گردد و کمیسیون در روشنایی قانون و طرزالعمل های مربوط، ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و بعد از آن به شمارش در ولایات اقدام نماید. در غیر آن‌صورت، تصمیم اساسی ما در جهت دفاع از آرای مردم بعد از مشورت های لازم به زودی اعلام خواهد شد.

گفتنی است که در یک هفته گذشته، کمیسیون انتخابات چندین بار از آمادگی‌هایش برای بازشماری نزدیک به دو هزار محل رأی‌دهی در ۳۴ ولایت افغانستان خبر داد اما شماری از تکت‌های انتخاباتی با آن مخالفت کردند.

روز گذشته نیز اعضای رهبری این کمیسیون با نمایندگان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نشستی پیرامون آغاز روند بازشماری آراء داشت که بخاطر یک سلسله مخالفت‌ها، بی‌نتیجه به پایان رسید.

اما حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات گفته که عدم بازشماری آرا قبلاً هم سبب تاخیر کار انتخابات شده بود و این عمل افغانستان را به سمت بحران سوق می‌دهد.

او گفته است که نشست امروز اعضای کمیسیون با نمایندگان نامزدان باید امروز شنبه نتیجه بدهد، در غیر آن کمیسیون ارزیابی آراء را شروع می‌کند و تکت‌های انتخاباتی شاکی می‌توانند به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *