• انتشار: 18 آگوست 2019
  • ساعت: 18:24
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36877
پرینت

کمیسیون انتخابات فهرست محلات رأی‌دهی و رأی‌دهندگان را تصویب کرد

اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات طی یک نشست علنی، لیست محلات رأی‌دهی و فهرست رأی‌دهندگان را تصویب کرد.

در این نشست که امروز یک‌شنبه(۲۷ اسد) در این کمیسیون برگزار شد، ۵ هزار و ۳۷۳ مرکز دارای ۲۹ هزار و ۵۸۶ محلات رأی‌دهی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تصویب شد. این مراکز شامل ۱۱هزار و ۱۱۹ محل زنانه و ۱۸ هزار ۴۶۷ محل مردانه می‌ باشد.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست گفت: “طبق تعهد و صلاحیت‌های قانونی ما تمام آمادگی‌ها را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وقت معین داریم.”

از سوی دیگر، مولانا محمد عبدالله، عضو این کمیسیون در مورد تعداد مراکز و محلات رای‌دهی تاکید کرد، بعد از تصفیه‌ فهرست رای‌دهندگان سال قبل و سال جاری در اداره‌ ملی احصاییه و مرکز ملی ثبت معلومات کمیسیون انتخابات، تعداد ۹ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۷۴۵ واجد شرایط رای‌دهی شناخته شده که در این میان، ۶ میلیون و ۳۳۱هزار و ۵۱۵ تن آنان مرد و ۳ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۲۳۰ تن دیگر را خانم‌ها تشکیل می‌دهد.

عبدالله علاوه کرد، تدابیر ضد تقلب نیز در انتخابات اتخاذ شده، فهرست رأی‌دهنده داخل دستگاه بایومتریک ثبت می شود و در روز رأی‌دهی، بعد از این‌که رأی دهنده توسط دستگاه شناسایی شد، برایش بارکود رأی‌دهی چاپ می‌نماید.

در عین حال محمد عثمان فروتن، معاون عملیاتی دارالانشاء کمیسیون انتخابات تاکید کرد ۲۷هزار رأی‌دهنده که غیر واجد شرایط بوده یا معلومات‌شان در فهرست رأی‌دهندگان ناقص بوده، از لیست حذف شده‌اند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۶ میزان در سراسر کشور برگزار شود. پیش از این نیز اتحادیه اروپا تأکید کرده بود برگزاری این انتخابات تنها انتخاب زعیم نه، بلکه حراست از مشروعیت و ارزش‌ها در افغانستان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *