• انتشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۴۸
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32317
پرینت

کمیته احزاب سیاسی: تعدیل قانون انتخابات، گامی بزرگ در زمینه اصلاحات انتخاباتی‌ست

کمیته احزاب سیاسی از تعدیل قانون اساسی توسط رئیس جمهور استقبال کرده آن را گامی بزرگ در زمینه اصلاحات انتخاباتی می‌خوانند.

باید گفت طرح تعدیل قانون انتخابات که از سوی حکومت آماده شده بود، پس از اصلاح در چند جلسه مشورتی میان نمایندگان حکومت، احزاب سیاسی، نامزدان و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات، روز سه‌شنبه ۲۳ دلو در جلسه کابنیه تصویب و از سوی رییس جمهور غنی توشیح شد.

به گفته این کمیته، با تعدیل قانون انتخابات، زمینه برای اعمال اصلاحات در سایر موارد مربوط به انتخابات نیز فراهم شده است.

کمیته احزاب سیاسی در عین حال از حکومت می‌خواهد برای گزینش کمیشنران جدید هرچه زودتر اقدام کند.

کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی به دنبال توشیح طرح تعدیل قانون انتخابات، از وظایف‌شان سبک‌دوش شدند و لوی سارنوالی نیز این کمیشنران را ممنوع‌الخروج کرد.

این کمیته هم‌چنان تأکید کرده است که انتخابات شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی باید بر اساس سیستم مختلط «MDR» برگزار شود. این سیستم نیز در پی تعدیل قانون انتخابات جایگزین سیستم گذشته «SNTV» شده است.

کمیته احزاب گفته است احزاب سیاسی برای تطبیق بهتر قانون و اعمال اصلاحات انتخاباتی آماده هر نوع همکاری با حکومت هستند.

باید گفت براساس مشاهدات و نظر  کارشناسان، کمیسیون مستقل انتخابات در برگزاری انتخابات اخیر ولسی جرگه یک ناکام بزرگ بود.

«دیر باز شدن مراکز رأی‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بایومتریک در روز رأی‌دهی، مشکلات در لیست رأی دهندگان، کمبود اوراق رأی دهی در بسیاری از مراکز رأی‌گیر و مداخله زورگویان در روز انتخابات» تنها چند مورد از کوتاهی‌های کمیسیون مستقل انتخابات با رؤسای قبلی‌اش در انتخابات اخیر پارلمانی در افغانستان می‌باشد.

به دنبال این ناکامی، رئیس جمهور غنی وعده سپرد اصلاحات جدی در نظام انتخاباتی افغانستان ایجاد کند و برکنار کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی در همین راستا قابل توجیه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *