• انتشار: 9 دسامبر 2015
  • ساعت: 14:23
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4984
پرینت
وزارت مبارزه با مواد مخدر:

کشت کوکنار در شمال کشور آغاز شده است

وزارت مبارزه با مواد مخدر می گوید، تولید تریاک نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد کاهش یافته اما کشت کوکنار در ولایت های شمالی آغاز شده است.

 

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر در نشست مطبوعاتی امروز (چهارشنبه) گفت: در ولایت های شمالی که قبل عاری از کشت کوکنار شده بود، دوباره آغاز شده است.

خانم عظیمی افزود که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۵ ولایت عاری از کشت کوکنار بود که با افزوده شدن ولایت بلخ، اکنون در ۱۴ ولایت کوکنار کشت نمی شود.

وی از سوی دیگر افزود که برای تخریب مزارع کوکنار نیز تلفات نیروی انسانی کاهش چشمگیری یافته است، از ۱۴۳ نفر در سال ۲۰۱۴ به ۵ نفر در سال جاری کاهش کرده است.

وزیر مبارزه با مواد مخدر همچنین افزود که کشت کوکنار نسبت به سال های گذشته کاهش ۴۸ درصدی داشته و قیمت تریاک نیز ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر می گوید که تخریب مزارع کوکنار و آگاهی عامه از ضررهای تریاک علت اصلی کاهش کشت کوکنار است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر و سازمان ملل گزارشی را نشر کرده است که قیمت تریاک کیلویی ۱۳۱ دالر بوده است که اکنون این مقدار ۱۷۰ دالر شده است.

در گزارش امده است که قیمت هر کیلو تریاک در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ از ۱۵۰ دالر به ۲۴۱ دالر رسیده بود که افزایش کنونی تریاک متوسط می باشد.

بر اساس این گزارش مقدار تریاک ضبط شده در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۱۹ تُن بوده است که این مقدار در سال جاری به حدود ۱۳۰ تُن افزایش یافته است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر از شرکای خود در امر مبارزه با مواد مخدر می خواهد که در همه برنامه های انکشافی و تنفیض قانون حمایت دوامدار کنند.

نماینده منطقه ای برای افغانستان و کشورهای همسایه، اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل نیز وعده سپرد تا با کشت و قاچاق مواد مخدر مبارزه کند.

افغانستان از کشورهای است که به دلیل ناامنی بیشتر تریاک جهان را تولید می کند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *