• انتشار: ۴ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۰۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16666
پرینت

کرزی: پاکستان جانشین استعمار انگلیس است/خط دیورند را به رسمیت نمی شناسیم

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین کشور در کابل اظهار کرد که کشور پاکستان به عنوان یک کشور مستقل اما جانشین استعمار انگلستان است.

آقای کرزی، امروز شنبه در نشستی که در مورد آب ها و مرزهای کشور بحث می کرد، گفت که پاکستان جانشین استعمار انگلستان است ولی ما آن را به عنوان یک کشور مستقل می شناسیم.

او علاوه کرد که خط فرضی دیورند را که انگلیسی ها قبل از به وجود آمدن انگلستان کشیدن را به رسمیت نمی شناسیم و این رسمیت نشناختن به مثابه دشمنی با پاکستان نیست.

حامد کرزی خاطر نشان کرد که استعمار انگلیسی مردم یک منطقه را از هم جدا کرده است.

این گفته ها در حالی ایراد می شود که طی یک و نیم دهه گذشته همواره خط دیورند –مرز افغانستان با پاکستان- مورد بحث سران کشور بوده است و اظهار کرده اند که این خط را به رسمیت نمی شناسند.

برخی از کارشناسان و آگاهان سیاسی اما بر این باورند که به رسمیت نشناختن مرز یک کشور، به معنای رسمیت نشناختن یک حکومت است و این عمل باعث تنش بین دو کشور می شود.

اگاهان سیاسی کشور بر این باورند که پاکستانی ها به این دلیل در امور کشور مداخله می کنند که افغانستان نتواند ادعای بر مرز دیورند داشته باشد.

هر چند برخی از سیاستمدارن کشور که اغلب پشتون هستند این خط را به رسمیت نمی شناسند و آن را جدایی بین اقوام پشتون کشور می دانند ولی پشتون های آن طرف خط دیورند در همه پرسی های دولت پاکستان گفته اند که خواهان این نیستند، از پاکستان جدا شوند.

امروز نهادی تحت نام “افغانستان نوین” نیز مدعی شد که تمامی مرزهای کشور، توسط استعمار کشیده شده و هیچ سندی در این رابطه وجود ندارد.

این نهاد خود را تحقیقاتی معرفی کرد و گفت که در پیوند به مرز و آب های کشور تحقیق خواهد کرد.

خروج سالانه ۵۸ میلیارد متر مکعب آب از کشور

مسئولان نهاد افغانستان نوین، امروز در مراسم افتتاح این نهاد گفت که بر اساس آمارها و گزارش های «جایکا» سالانه ۵۸ میلیارد متر مکعب آب از کشور بدون هیچ سودی از کشور خارج می شود.

عبدالله هیواد، رئیس این نهاد به رسانه ها گفت که براساس این گزارش ها، سالانه ۷۶ میلیارد متر مکعب آب رودخانه ای/دریایی در کشور جاری است که تنها ۳۰ درصد آن در کشور مصرف می شود.

اقای هیواد علاوه کرد که ۵۸ میلیارد متر مکعب ان در سال از کشور خارج می شود که بر اساس معیارهای جهانی ارزشی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دالر را دارد.

به گفته او، سالانه ۳۴ میلیارد متر مکعب آب بدون هیچ امتیازی به کشور ایران سرازیر می شود که براساس توافقی که با ایران صورت گرفته است ۲۶ متر مکعب در ثانیه است.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین کشور نیز در این نشست اظهار کرد که افغانستان می خواهد با کشورهای همسایه ی خود روابط حسنه ای داشته باشد و مانع ورود آب هایش به کشورهای همسایه نشود اما به شرطی خودمان نیاز نداشته باشیم.

آقای کرزی افزود که از کشورهای همسایه نیز می خواهیم که به حقوق انسانی ما احترام بگذارند.

لازم به ذکر است که این گفته های آقای کرزی در حالی مطرح می شود که طی ۱۲ سال حکومت، هیچ گونه گام عملی در راستای مهار آب های روان کشور انجام نداد.

ساخت بند سلما در ولایت هرات در زمان حکومت داود خان مطرح شد ولی به دلیل جنگ های داخلی؛ روند ساخت این بند حیاتی قطع شد. با تشکیل دولت جدید و ۱۲ سال حکومت آقای کرزی نیز در این راستا تلاش جدیی صورت نگرفت. سر انجام این بند در توسط سران حکومت وحدت ملی افتتاح شد.

حکومت وحدت ملی علاوه بر افتتاح بند سلما، قرار داد ساخت چندین سد را در ولایت های فراه، هلمند و چند ولایت جنوب شرقی به امضا رسانده است. این اقدام ها می تواند تاثیر فراوانی در کنترول آب های کشور داشته باشد.

حامد کرزی در این نشست به آب های زیر زمینی نیز اشاره کرد و گفت که آب های زیر زمینی به صورت “وحشتناک” استفاده می شود.

او با ذکر خاطره ای گفت تغییر اقلیم باعث شده است که بارش کم شود و آب های زیر زمینی نیز کاهش چشمگیری یابد.

مسئولان برگزار کننده این نشست از سران دولت خواست که مشکل آب را جدی بگیرند تا وضعیت کشور به سمت بحرانی شدن پیش نرود./روزنامه راه مدنیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *