• انتشار: ۳۰ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۲۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 12513
پرینت

کرزی از اظهارات مودی درباره بلوچستان پاکستان حمایت کرد؛ اما درخصوص جنگ نیابتی هشدار داد

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین کشور از اظهارات نارندرا مودی نسبت به وضعیت بد حقوق بشری در بلوچستان پاکستان حمایت کرد، اما از سوی دیگر نسبت به جنگ نیابتی در کشور و منطقه هشدار داد.

مقامات هندی می گویند پس از اینکه بنگلادش از موضع هند در خصوص وضعیت بد حقوق بشری ایالت بلوچستان پاکستان حمایت کردند، افغانستان نیز از این موضع هند حمایت کرد. به گفته این مقامات، حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان روز جمعه به هندی ها گفت که هند حق دارد نسبت به تحریکات پاکستان از خود واکنش نشان دهد.

به گزارش رسانه های هندی؛ حامد کرزی که به دهلی نو رفته است در دیدار با نخست وزیر این کشور گفت “مقامات پاکستانی به راحتی در خصوص افغانستان و هند اظهار نظر می کنند، اما این اولین بار است که نخست وزیر هند در خصوص وضعیت بلوچستان صحبت می کند.”

آقای کرزی در همین حال اما نسبت به، به راه افتادن جنگ های نیابتی هشدار هم داد.

وی گفت “فکر نکنم هند به دنبال آن باشد تا جنگ نیابتی در منطقه راه اندازی کند، زیرا این کشور همیشه همزیستی مسالمت آمیزی در منطقه داشته است.”

این گفته ها در حالی از سوی آقای کرزی مطرح می شود که روز قبل از آن، وزیر فرهنگ بنگلادش از گفته های آقای مودی در خصوص وضعیت بد حقوق بشری در ایالت بلوچستان پاکستان حمایت کرد.

لازم به ذکر است نارندرا مودی نخست وزیری هند در جریان سخنرانی اش در روز استقلال این کشور (۱۵ اگست) پاکستان را متهم به حمایت از تروریزم کرد و گفت وضعیت حقوق بشری در ایالت بلوچستان پاکستان به شدت وخیم است.

آقای کرزی نیز در همین باره گفت “در ایالت بلوچستان پاکستان، افراطی ها که توسط ساختارهای دولتی حمایت می شوند، رنج بسیاری را متحمل مردم می کنند. به همین منظور، نگرانی های مردم باید منعکس شده و پاسخ داده شود.”

رئیس جمهوری پیشین کشور همچنین ایالات متحده را متهم به حمایت از پاکستان کرد و افزود آمریکا سبب شد تا هند در دوران ریاست جمهوری او نتواند کمک نظامی به افغانستان بکند.

لازم به ذکر است مقامات آمریکایی هفته گذشته نسبت به کمک های نظامی هند به افغانستان استقبال کردند و گفتند که خواهان کمک بیشتر هند به افغانستان هستند.

آقای کرزی گفت “بسیار خوب است که آمریکا نیز در نظر دارد که هند را تشویق به کمک نظامی به افغانستان کند، اما هند نباید تاکنون منتظر دستور از سوی آمریکا می بود.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *