• انتشار: 19 آوریل 2017
  • ساعت: 19:36
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20196
پرینت
رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل:

کتاب های ناشران افغان در ایران به نمایش گذاشته می شود

رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کابل با اختتام نمایشگاه کتاب اعلان کرد که گفتگوهای بین موسسه انتشاراتی بوی گل انار با ناشران افغان صورت گرفته که کتاب های ناشران افغانستانی را در ایران در معرض دید مخاطبان قرار دهد.

رضا ملکی، رایزن فرهنگی سفارت ایران به خبرگزاری رها گفت که برگزاری این نمایشگاه توانست بین دو کشور افغانستان و ایران رابطه ای عمیق به وجود اورد.

آقای ملکی همچنین علاوه کرد، این نمایشگاه توانست به ناشران افغان این زمینه را مهیا کند که خودشان را به مردم افغانستان بیشتر و بهتر معرفی کنند.

به گفته رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کابل، غرفه های که به ناشران افغان سپرده شده، کاملا رایگان بود و از آنان هزینه ای دریافت نشده است.

این مقام سفارت ایران می گوید که برپایی این نمایشگاه بیش از ۶۰ هزار دالر هزینه داشته است.

یک هفته پیش، رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کابل با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و بنیاد احمدشاه مسعود؛ بزرگترین نمایشگاه کتاب را در کابل برگزار کرد.

نمایشگاه در مساحتی ۲۵۰۰ متر که در آن ۱۱۰ غرفه دایر شده بود، ۳۱ هزار عنوان کتاب از ۶۰ ناشر ایرانی و ۳۰ افغانستانی با حضور مقام های ارشد حکومتی افتتاح شد.

رضا ملکی، رایزن فرهنگی سفارت ج.ا. ایران در کابل و هماهنگ کننده و برگزار نمایشگاه کتاب کابل همچنین گفت که بیش از ۸۰ درصد کتاب های نمایشگاه به فروش رسیده است.

آقای ملکی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل ضمن خرسندی از استقبال گسترده شهروندان افغانستان، برگزاری این نمایشگاه را “اتفاق بسیار مبارک” دانست.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل همچنین گفت که اشتراک ناشران ایرانی در این نمایشگاه باعث شد که تفاهم هایی در زمینه ایجاد نمایندگی با ناشران افغان منعقد شود.

گفتنی است که طی یک و نیم دهه اخیر، نمایشگاهی به این وسعت در کابل برگزار نشده بود و برگزاری این نمایشگاه توانست سهولت هایی را برای دانشجویان افغانستانی نیز مهیا کند.

محمدعلی صفدری دانشجویی سال سوم دانشگاه کابل که از نمایشگاه دیدن کرده بود، می گوید: “در مرحله اول این نمایشگاه توانست کمک اقتصادی خوبی به من بکند.”

او ادامه داد، هر ساله با شروع سال تحصیلی مجبور بودیم که کتاب های ایرانی را که در چاپخانه های پاکستانی با کیفیتی پایین چاپ می شد با قیمت بالا بخریم، این نمایشگاه، کتاب هایی با کیفیت بالای چاپ و قیمت نازل در دسترس ما قرار داد.

این دانشجوی دانشگاه کابل، ۱۲ جلد کتاب درسی و کمک درسی از این نمایشگاه خریداری کرده است.

احمد محمدی بازدیدکننده ای دیگر نیز برگزاری این نمایشگاه را، نوعی تغییر نگرش و رشد فرهنگی عنوان کرد و از برگزار کنندگان این نمایشگاه خواست که همه ساله چنین کاری را انجام دهند.

رایزنی فرهنگی سفارت ایران نیز اظهار کرد که افراد زیادی در کتاب خاطراتی که در نمایشگاه گذاشته شده بود، خواهان تمدید زمان و برگزاری نمایشگاه در سال های بعد شد.

او ادامه داد که رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کابل تلاش می کند که هر ساله این نمایشگاه را برگزار کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *