• انتشار: 1 جولای 2017
  • ساعت: 15:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22072
پرینت

کتاب های درسی مکاتب کشور بازنگری می شود

وزارت معارف کشور اعلام کرده است که تمام کتاب‌های درسی را از صنف اول الی ۱۲ دوباره بازنگری، حجم و شمار آنها کاهش داده می شود.

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف گفت که براساس بررسی این وزارت وجود مضامین متعدد در کلاس‌ها باعث مشکلات برای شاگردان می‌شود.

به گزارش بی بی سی، او گفته، اکنون شاگردان در کلاس هشتم مکتب مجبور هستند که ۱۵ کتاب را بخوانند و به حافظه سپردن این کتاب‌ها برای شاگردان مکاتب سخت است.

آقای بلخی گفت که وزارت معارف درنظر ندارد کتابی را که تحت عنوان “حب الوطن” تدوین شده بود، چاپ کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق دستور تدوین این کتاب را به منظور تقویت روحیه وطن دوستی در شاگردان مکاتب افغانستان داده بود.

بحث افزوده شدن این کتاب به نصاب آموزشی، که قرار بود برای شاگردان کلاس‌های هفتم الی نهم مکاتب/مدارس تدریس شود، در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت.

شماری به عنوان آن که “چرا عربی است” منتقد بودند و شماری دیگر هم در محتوای آن ابراز شک و تردید کرده بودند. ‌

آقای بلخی گفت که مضمون این کتاب در سایر کتاب‌های درسی افغانستان وجود دارد و نیاز به چاپ کتاب جداگانه در این زمینه نیست.

او گفت برای حل مشکلات در کتاب‌های درسی مکاتب قرار است یک تیم از کارشناسان تمام کتاب‌های درسی افغانستان را بررسی و تغییراتی مورد نیاز را در آنها اعمال کند.

او گفت که با بررسی کارشناسان امکان کاهش حجم کتابها وجود دارد که می‌تواند قدرت یادگیری را در دانش آموزان بیشتر و همچنین هزینه چاپ را کاهش دهد.

به گفته وزیر معارف؛ این وزارت در نظر دارد که برای سال آینده تحصیلی ۵۰ میلیون جلد کتاب چاپ ‌کند که حدود ۲۰ میلیون دالر هزینه آنرا نهاد توسعه بین المللی آمریکا ( USAID) پرداخت خواهد کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *