• انتشار: 16 سپتامبر 2018
  • ساعت: 09:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29263
پرینت
کمسیون مستقل انتخابات تهدید کرد

کاندیداهای مرتبط با ائتلاف بزرگ ملی از لیست نهایی انتخابات حذف می شوند

کمسیون مستقل انتخابات تهدید کرد کاندیداهایی که برای مخدوش کردن افکار عمومی با ائتلاف بزرگ ملی افغانستان همکاری کرده اند از لیست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی حذف خواهند شد

در حالی که اختلافات بین جریان اپوزیسیون و دولت درباره نحوه برگزاری انتخابات به قوت خود باقی است، کمسیون مستقل انتخابات تهدید به حذف حامیان این ائتلاف از لیست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی کرده است.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که از ۳۵ حزب سیاسی تشکیل شده هفته گذشته هزاران تذکره جعلی را که برأی تقلب در انتخابات تدارک دیده شده بود به نمایش گذاشت.
این ائتلاف، دولت و کمسیون مستقل انتخابات را به تبانی و تلاش برأی مهندسی انتخابات ولسی جرگه متهم کرد و خواستار رسیدگی نهادهای قضایی درباره این مسئله شد.
کمسیون مستقل انتخابات آمار کسانی که در روند ثبت نام رأی دهندگان شرکت کرده اند را ۹ ملیون نفر اعلام کرده در حالی که از نظر احزاب سیاسی تنها ۳ ملیون نفر در این روند شرکت کرده‌اند.
از نظر جریان اپوزیسیون، مابقی آمار ثبت نام شوندگان خیالی است که از سوی دولت و کمسیون مستقل انتخابات برأی مهندسی انتخابات پارلمانی آینده کشور به نفع جریان خاص تدارک دیده شده است.
کمسیون مستقل انتخابات نیز برأی رفع این اتهامات اعلام کرد که آمار رأی دهندگان از ۹ ملیون نفر به ۷ ملیون کاهش یافته است و تنها ۲ ملیون رأی دهنده خیالی در بانک اطلاعات مرکزی این کمسیون وجود داشته است.
این کمسیون تصریح کرد؛ نامزدانی که برأی مخدوش کردن افکار عمومی با ائتلاف بزرگ ملی افغانستان همکاری کرده اند از لیست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی حذف خواهند شد.
عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: اگر ثابت شود که کاندیداهای انتخابات پارلمانی با این ائتلاف همکاری کرده باشند رد صلاحیت خواهند شد.
این در حالی است که تمام نامزدان باقی مانده در لیست نهایی انتخابات مجلس نمایندگان پیش از این از سوی کمسیون شکایات انتخاباتی تأیید صلاحیت شده اند.
سوال این جاست که آیا همکاری با ائتلاف ملی جرم است که مرتکبان آن باید مجازات و از لیست نهایی حذف شود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *