• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۲۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18004
پرینت
مقامات کانادایی:

کانادا همچنان متعهد به ادامه کمک ها در بخش آموزشی افغانستان است

دولت کانادا گفته است درحالیکه بانک جهانی تحقیقاتش را در خصوص اتهامات اختلاس در بودجه اختصاص یافته برای توسعه بخش تحصیلاتی افغانستان انجام می دهد، این کشور همچنان متعهد به ادامه کمک هایش در این بخش می باشد.

«ماریا کلود بیبو» وزیر توسعه بین الملل کانادا روز گذشته (چهارشنبه) در این خصوص گفته است: “ما باید منتظر نتایج تحقیقات باشیم تا درک بهتری از مشکل موجود داشته باشیم.”

لازم به ذکر است که کانادا از سال ۲۰۰۶ تاکنون مبلغ ۱۱۷٫۲ میلیون دالر به پروژه ای تحت عنوان «پروژه توسعه کیفیت آموزشی (EQUIP)» کمک کرده است. این پروژه توسط بانک جهانی از طریق صندوق وجهی بازسازی افغانستان مدیریت می گردد.

صندوق وجهی بازسازی افغانستان که در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد، توسط ۳۴ کشور کمک کننده به شمول کانادا حمایت مالی می گردد، و به نحوی از دولت افغانستان حمایت می کند.

بیبو گفت: “بانک جهانی این تحقیق را با همکاری کامل دولت افغانستان انجام می دهد.”

گفتنی که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور پس از به قدرت رسیدن وعده سپرد که دولت افغانستان را از فساد پاکسازی کند و طی یک دهه، وابستگی به کمک های خارجی را خاتمه دهد.

خانم بیبو ضمن استقبال از همکاری دولت افغانستان در تحقیقات بانک جهانی، گفت: “این نشان دهنده اشتیاق دولت افغانستان است که می خواهد حکومت داری خوب را ارتقا داده و روابط خوبی با کشورهای کمک کننده اش حفظ کند. این همکاری، بخشی از اختلاسات موجود را جبران می کند، اما باید تا بدست آمدن نتایج منتظر بود.”

بانک جهانی به دنبال نگرانی های موجود در خصوص اینکه پول های کشورهای کمک کننده به سود دانش آموزان، استادان و یا مکاتب خیالی در افغانستان می رود، تحقیقاتی را روی دست گرفته است.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف کشور چندی پیش گفته بود که به دنبال تلاش های صورت گرفته، ۶ میلیون دانش آموز به مکاتب شان برگشته اند، در حالیکه دولت قبلی اعلام کرده بود که ۱۱ میلیون دانش آموز از تحصیل بازمانده اند.

خانم بیبو گفت: “واقعا نگران کننده است که ارقامی که از سوی آقای بلخی ارائه می شود با رقمی که ما انتظار داشتیم برابری نمی کند.”

در همین حال، سفارت کانادا در افغانستان در صفحه اجتماعی اش به تازگی نوشته است که از اتهامات موجود علیه وزارت معارف افغانستان و پروژه ارتقای کیفیت آموزشی افغانستان آگاه می باشد.

از سویی دیگر، گزارش جنرال جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در خصوص احتمال وجود دانش آموزان، معلمان و مکاتب خیالی در افغانستان به این اتهامات قوت می بخشد.

خانم مارک کلود بیبو وزیر توسعه بین الملل کانادا اما می گوید باوجود این اختلاف ارقام، نشانه هایی از پیشرفت در افغانستان دیده می شود.

او گفت: “مطمئنا دستاوردهای مهمی در افغانستان صورت گرفته است که سبب توسعه منطقه و مهم تر از همه بازگشت دوباره دختران جوان به تحصیل می باشد.”

گفتنی است که کانادا از سال ۲۰۰۱ الی سال ۲۰۱۵ در حدود ۲٫۵۷ میلیارد دالر در بخش توسعه و بازسازی افغانستان کمک فراهم کرده است.

در همین حال، این کشور در نشست اخیر ناتو در ورسا به همراه دیگر کشورهای کمک کننده وعده سپرد تا سال ۲۰۲۰ از افغانستان حمایت کند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا پس از دیداری با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گفت که کشورش ۴۶۵ میلیون دالر طی ۳ سال در قالب پروژه های مختلف به افغانستان کمک می کند.

خانم بیبو نیز گفت: “من در نظر ندارم که تغییری در این تعهد (ارتقای کیفیت آموزشی افغانستان) بوجود آورم. شاید اصلاحاتی را در برخی از پروژه ها در نظر بگیریم، شاید.. اما تحصیل و سلامت همچنان از اولویت ها برای ما خواهد بود.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *