• انتشار: 17 سپتامبر 2017
  • ساعت: 09:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24281
پرینت

کار عملی پروژه شهر جدید کابل آغاز شد

ریاست جمهوری اعلام کرده است که کار عملی ساخت پروژه شهر کابل جدید آغاز شده است. طراحی و بررسی این پروژه در سال ۱۳۸۴ و ۸۵ شروع شده بود.

الهام عمرهوتکی رئیس عمومی ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت روز شنبه ۲۵ سنبله در جلسه ای که به این منظور تشکیل شده بود در مورد شکل‌گیری طرح و تطبیق ماستر‌پلان شهر جدید کابل، به جلسه معلومات داد.

هوتکی گفت، که در حکومت قبلی، مشکلات حقوقی در طرح مذکور وجود داشت که اکنون مشکلات رفع گردیده‌است.

رئیس ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت افزود که کار پروژۀ مذکور با دخالت‌های مواجه‌بود که به اثر عطف توجه رئیس‌جمهور و تلاش ادارات در زمینه، از غصب املاک در مسیر نقشۀ شهر جدید کابل، جلوگیری شده‌است.

وی افزود که تطبیق پروژه‌های کلان، نیاز به کار تخنیکی بیشتر دارد و در طرح متذکره، شهر جدید کابل به شکل معیاری و مدرن دیزاین شده‌است که با تطبیق این طرح، چهرۀ شهر کابل به گونۀ اساسی تغییر خواهد‌کرد.

او اظهارداشت که شهر جدید کابل دارای ۷۴۰ کیلومتر مربع مساحت است که در برگیرندۀ ساحات ده‌سبز و قسمت‌های از شکردره، قره‌ باغ، کوهدامن، کلکان و باریک آب است و در سه فاز تکمیل خواهدشد.

الهام‌عمر هوتکی گفت که شهر جدید کابل در سه‌ مرحله احداث و اعمار خواهدشد که در مرحلۀ کوتاه‌مدت، ۱۰ هزار واحد مسکونی طی ۵ سال، در میان‌مدت ۸۰ هزار واحد مسکونی در ۱۵ سال و در درازمدت ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طی ۳۰ سال اعمار خواهد شد.

وی، هدف از احداث شهر جدید کابل را داشتن شهری با معیارهای بین‌المللی و فراهم‌آوری تسهیلات لازم از قبیل تأمین زمینۀ تحصیل، تجارت، اشتغال و محیط سالم عنوان‌کرده گفت که با احداث شهر جدید کابل، مشکل تراکم نفوس و کمبود سرپناه در شهر فعلی کابل مرفوع خواهد شد.

رئیس ادارۀ انکشاف زون پایتخت گفت که به ورثه‌های شهدا در فاز اول شهر جدید کابل ۱۰۰۰  واحد مسکونی درنظر گرفته شده‌است.

در ادامه، نصرت دای‌فولادی مسوول “شرکت اوکسین آریانا توسعه دهندۀ سکتور خصوصی” گفت که در حکومت گذشته، این پروژه به مشکلاتی روبرو بود که با روی‌کار آمدن حکومت جدید، مشکلات از سر راه برداشته شده‌است.

وی نیز از رئیس‌جمهور کشور به خاطر توجه به برنامه‌های زیربنایی تشکرکرده، گفت که با تلاش‌های ادارات مربوط، کار تطبیق پلان شهر جدید کابل به گونۀ اساسی به پیش رفته و تا این مرحله رسیده‌است.

مسوول شرکت یادشده تعهد‌ سپرد که کار پروژۀ متذکره را با دقت تمام با معیارها و استندردهای لازم انجام خواهد‌داد. نصرت دای‌فولادی اضافه‌کرد که ما حاضر هستیم به‌منظور توسعه کشور خود و ایجاد تسهیلات به مردم تلاش‌ ورزیم و توقع داریم که حکومت ضمن تأمین زمینۀ تجارت و سرمایه‌گذاری‌ها، امنیت سراسری را تأمین نماید.

میتسوجی سوزوکو سفیر جاپان در کابل صحبت‌کرده گفت: مایۀ افتخار است برایم که امروز در مراسم افتتاح فاز اول شهر جدید کابل اشتراک دارم. وی افزود که ما از طریق نهاد (جایکا) با دولت افغانستان هم‌کاری‌های همه‌جانبه داریم و این هم‌کاری هم‌چنان تداوم می‌یابد.

وی علاوه‌کرد که در شهرهای پرُتراکم به لحاظ جمعیت، توسعۀ شهری یکی از ضروریات می‌باشد و توسعه شهر کابل نه تنها محیط زندگی اقتصادی و سالم را تأمین می‌نماید، بلکه برای تأمین امنیت نیز موثر خواهدبود.

دراین مراسم، سند اجازۀ آغاز کار عملی پروژۀ شهر جدید کابل در حضور رئیس‌جمهور غنی از سوی رئیس ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت و “شرکت اوکسین آریانا توسعه دهندۀ سکتور خصوصی” به امضا رسید.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری نیز بر توجه به خانواده‌های شهدای نیروی امنیتی و دفاعی تأکید‌کرده، گفت که در شهر جدید کابل به خانواده‌های شهدا، آپارتمان توزیع خواهد‌شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *