• انتشار: ۱۴ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۴۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19783
پرینت

کار عملی مراقبت های عاجل ولادی شفاخانه تدریسی شهرآرا کابل گشایش یافت

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه و فریده مهمند وزیر تحصیلات عالی کشور، امروز تعمیر کار عملی مراقبت های عاجل اساسی ولادی شفاخانه تدریسی شهرآرا را افتتاح و به بهره بردای سپرد.

این تعمیر به ابتکار وزارت صحت عامه، به تفاهم وزارت تحصیلات عالی و به کمک مالی سازمان صحی جهان به منظور تدویر کورس های آموزشی مراقبت های عاجل اساسی ولادی برای محصلین پوهنتون طب کابل و کار های عملی ترمیم و به بهره برداری سپرده شد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور، بازگشایی این مرکز را یک گام مثبت در راستای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان عنوان نموده اظهار نمود که، وزارت صحت عامه مصمم است تا سال ۲۰۲۰ سی درصد مرگ و میر مادران را در کشور کاهش دهد و این امر مستلزم هماهنگی بیشتر با نهاد های مسوول برای بلند بردن سطح دانش و مهارت های دوکتوران، قابله ها و سایر کارمندان مسلکی صحی میباشد.

همچنان دوکتور فیروز نقش وزارت تحصیلات عالی را در راستای بهبود عرضه خدمات صحی در کشور مهم خوانده گفت:” باوجود که وزارت صحت عامه و تحصیلات عالی از نظر تشیکلاتی و اداری متفاوت میباشند اما هدف مشترک دارند و کیفیت خدمات صحی بازتاب دهنده کیفیت تدریس است، به هر اندازه ای که کیفیت تدریس بهتر گردد به همان اندازه کیفیت خدمات صحی بهتر میگردد. این وزارت برای داشتن جامعه سالم با افراد تندرست و ایجاد روابط بین السکتوری نقش برجسته داشته و میتواند وزارت صحت عامه را در راستای تامین صحت مردم یاری رساند.”

از سوی دیگر دوکتور فریده مهمند وزیر تحصیلات عالی از افتتاح این مرکز تدریسی ابراز خرسندی نموده و بیان نمود که، وزارت تحصیلات عالی منحیث یک وزارت کلیدی مسوولیت عرضه خدمات تحصیلات عالی با کیفیت را به عهده دارد و با درک این مسوولیت تلاش دارد، تا در پهلوی سکتور صحت زمینه کار های عملی را در دیگر عرصه ها نیز فراهم نماید.

وزارت صحت عامه در نظر دارد، تا در تفاهم با هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون طبی کابل، از شروع سال ۱۳۹۶ کورس های آموزشی مراقبت های عاجل ولادی و نوزاد را برای ستاژران محصلین طب در شفاخانه تدریسی شهر آرا به منظور فراگیری شیوه های علمی و عملی مراقبت از مادران و نوزدان راه اندازی نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *